Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Diverse » Masinile noastre de strada

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post Posted: October 22nd, 2014, 5:33 pm 

Salut!

A ei, un Ford Focus mk3, 1.6 turbo pe benzina, 180cp. Modelul sport. Nu era ST mk3 cand am luat-o pentru noi (eram 3 atunci, 2+un baiat de 6 ani). Aveam planuri mari. Compresor. 200++ cp. Suspensie sport ajustabila in 3 directii, etc.

Dar sa intamplat ca am plecat cu totii la NY. Si masina a ajuns la maicamia... Nu stiu cum a fost intretinuta 2 ani. Sau condusa. Dar la intoarcere (temporar suntem inpoi in Romania) Fordul e un pic obosit... Cred ca il paste o revizie capitala...

Dar iata-ne inapoi, de data asta 4, nu 3. Gata si cu spatiul vital in Ford. Daca puteam incape si merge la ski cu el (skiurile mutate in portbagajele superioare ale prietenilor cu SUV) acum de abia de inghesuim toti 4, cu scoica cu tot si portbagajul blocat de caruciorul copilului (model american ambele, gandite pentru pacheboatele de le numesc ei masini de oras).

Si iata ca a aparut masina noastra (condusa numai de mine deocamdata din motive de cutie automata si gabarit). Un Hyundai Santa Fe 2.2 CRDI din 2007 cu 78000km la bord. Intretinuta bine. E mare. Incapem cu totii. Plus ca ii pun portbagaj superior pentru skiuri :)

Diferenta intre ele e colosala. Gata cu condusul sportiv... Acum parca merg cu vaporu'...

Am codus azi Fordul dupa 1 luna de Santa Fe exclusiv... Zboara nu alta... Si sunetul motorului turbo la 5000 de rotatii... Music to my ears... Poate, poate il trimit pentru upgrade la iarna cat suntem la ski...

Revin cu poze pe maine...

Dan

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 22nd, 2014, 6:56 pm 
Administrator

Sa nű te urci brusc in vitara apoi.
Sa vii sa schimbam ulei si sa punem antigel.vine frigul in 2 zile.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 23rd, 2014, 8:31 am 

A ei si a noastra in ploaie

Attachment:
IMG_20141023_112440700_HDR.jpg

----------
Later edit: Daca stie cineva un atelier bun care sa imi:
  • monteze un filtru de aer sport
  • resoft la motor
  • inlocuire/refacere suspensie
  • verificare (nu prea am incredere in felcerii de la Ford Mures - am povesti de umplut un thread intreg despre ei)
petru Focus mk3, va rog nu ezitati sa imi spuneti!

Multumesc!

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 22nd, 2014, 1:36 pm 

Dupa cum unii stiu, acum 3 saptamani am ramas fara carnet. 101 in localitate. 3 luni pieton.

Parerea mea subiectiva. Abuz in serviciu. Nu aveam mai mult de 90 pe tahometru. Una peste alta, nimeni nu m-am anuntat prin clasicul flash din faruri. In acel moment m-am suparat pe mine am tinut (inca nu era montat) CB-ul pt offroad. Fiind un model mai vechi si mai mare, fix, fara casti, etc mi-a fost lene sa il montez si dupa aia trebuia sa stai si cu el pe minim sa nu trezesc lumea in masina sau sa asculte ai mici niste p**e si pi**e. Asa pe gratis.

Deci ieri de 'black friday' am comiso. Alan 52 cu antena Little Wil cu talpa magnetica (500ron cu transport). Are tot ce imi trebuie. Mufa casca. E portabila (sta in cotiera). Antena nu se poate fura decat cu totul ca nu e demontabila de pe talpa (numai reglaj in spic are). Nu am calibrato inca. Nici nu stiu daca o sa. O sa aiba mai multe pozitii pe masina, depinde daca am sau nu pe masina si alte lucruri (thule, biciclete, schiuri, etc).

Azi cel mic a decis sa doarma 1 ora la pranz asa ca am avut timp sa intind cablul de la antena prin portbagaj (sub mocheta), pe sub bancheta spate si presurile de cauciuc pana langa bricheta fata. Acum sunt gata sa evit castigurile pentru NFS 2 (a se citi radar)!

Numai bine si drumuri usoare colegii!

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

Board index » Diverse » Masinile noastre de strada