Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Diverse » Masinile noastre de strada

Post new topic Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Author Message
 Post subject: Re: Dusterul meu
 Post Posted: March 6th, 2017, 6:39 am 
Administrator

Am implinit 185.000 km, uleiul + filtrele schimbate asa ca treaba e buna pana la 200.000 km. Am pus si rotile de vara (impropriu spus de vara, cauciucurile fiind all season dar na).

Acum daca tot va veni caldura, am de gand la un moment dat sa dau tamburii jos si sa curat putin pe acolo (sa vad si daca nu cumva trebuiesc schimbati sabotii) dar in rest nu mai am ce bibili la ea.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: March 6th, 2017, 7:52 pm 
Administrator

Revigoreaza sabotii.un smierghel de 80 si un spray de frane.face mult.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: March 7th, 2017, 6:39 am 
Administrator

Corect, numai sa mai aibe material sabotii ca de cand am masina nu am verificat.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: April 24th, 2017, 12:30 pm 
Administrator

Intre timp am ajuns la 187.000 km.

Pentru ca m-a lovit si pe mine problema infiltrarii apei in masina (intre usa si fata de usa) cand ploua am incercat etansarea cu un silicon universal de la Bison dar nu a fost ceea ce trebuia asa ca am cumparat cordon de mastic, am fost la magazin specializat in piese de Dacia, nici nu stiau despre ce mastic vorbesc asa ca am luat de pe daciashop. Am luat 3 role cu 105 lei + 20 lei transport. Cu putina atentie poate imi ajungeau si 2 role (la toate 4 usi). Acum dupa "razboi" as fi procedat altfel (strict din considerente financiare) in sensul ca nu as fi dat 105 lei pe cordonul acela de mastic ce as fi apelat la Silicon butilic - Sika Lastomer 710 (adeziv siliconic pentru caroserii) care costa cam 28 lei un tub (daca nu gresesc se gaseste si in Dedeman) sau, orice snur butilic de aprox 6 mm (diametru). Am cumparat si 10 clipsuri de rezerva si bine am facut pentru ca au fost cateva care s-au rupt la demontarea fetei de usa.

Intr-un alt weekend voi da tamburii jos, ii voi curata (probabil cu https://www.dedeman.ro/ro/solutie-pentr ... /p/1020175) + voi aplica o vopsea neagra (probabil aceasta: https://www.dedeman.ro/ro/vopsea-termor ... /p/5012794). Cam atat mai am in plan cu ea plus, poate, un polish. In rest nu mai am ce-i face.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: May 3rd, 2017, 6:52 am 

din ce stiu, la alte masini intre usa (table) si fata de usa e o folie care are exact rolul de a proteja de scurgerile de apa in habitaclu. la Duster nu e si ai pus-o tu acum? intreb pentru ca nu vad nicio urma mai sus cum ca at fi avut de fabrica.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: May 4th, 2017, 11:35 am 
Administrator

La Duster nu este nici o folie. E lipita fata de usa pe usa (tabla) cu mastic care e 2 in 1 (lipeste fata de usa + impiedica scurgerea apei). E o chestie tipica Renault, aceeasi varianta a fost aleasa si pe Logan-uri, Megane-uri, Laguna-uri, etc. Eu doar am schimbat masticul vechi cu altul nou care pana acum face treaba perfect si nu mai intra nici o picatura de apa-n masina.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 13th, 2017, 12:10 pm 

Salutare! Am avut si eu un Duster ca al tau, 1.5dCI 4x4 2010, doar ca pe maro.
A fost masina care mi-a declansat microbul cu offroadul.
Bine, a mea a "suferit mult". Suspensii Ironman de la Mudster cu lift 5cm, scuturi, Remapare Stage 2 cu egr si dpf off la 140cp... multe "luminite" pe plafon... Dar cat am tinut-o a mers bine.
Aceeasi problema am avut-o si eu cu fata de usa dezlipita. Am pus pe forumul de Duster un tutorial cum se rezolva repede si bine. Dar vezi ca si spatele de obicei e problematic!

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5

Board index » Diverse » Masinile noastre de strada