Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Diverse » Colt legislativ

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Carte salvare
 Post Posted: May 14th, 2017, 1:11 pm 

În utlimele zile, mai multe articole au creat confuzie în rândul şoferilor, care au fost „informaţi” despre faptul că o nouă prevedere legislativă impune participanţilor la trafic să aibă în autovehicule o anume fişă, numită cartea de salvare la bord. Ba mai mult, circulă tot felul de poveşti cu şoferi amendaţi cu 1.000 lei de poliţia rutieră pentru lipsa acestui document la bordul autoturismului.

Cu ajutorul acestei fişe, în cazul unui accident rutier, echipele de descarcerare vor fi informate că la bordul autoturismului dumnea-voastră se află o carte de salvare la bord, ce va scădea cu 30% durata de descarcerare a victimelor.

„Nu avem legislaţie în acest sens“

Poliţiştii exclud posibilitatea ca şoferii să fie opriţi şi amendaţi pentru că nu ar avea cartea de salvare la bord ataşată autoturismului.

„Nu avem legislaţie în acest sens, deocamdată nu există legislaţie care să prevadă sancţiuni pentru cartea de salvare la bord”, a declarat pentru „Cuget Liber”, comisar şef Constantin Dancu, şeful Serviciului Rutier Constanţa. De asemenea, reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea” au precizat faptul că nu au luat la cunoştinţă cu privire la faptul că ar fi obligatorie cartea de salvare la bord.

„Nu ştim dacă va fi obligatorie“

Reprezentanţii celor care au încercat să uşureze munca autorităţilor şi să scadă timpii de intervenţie, prin crearea cărţii de salvare la bord, spun că proiectul este la stadiul de propunere şi nicidecum că şoferii ar fi obligaţi să aibă la bord această carte. „Cartea de salvare la bord nu este obligatorie, este doar la stadiul de propunere. Nu ştim dacă va fi obligatorie, pentru că producătorii nu au pus la dispoziţie cărţi de salvare la bord pentru toate tipurile de autoturisme şi nu se pot găsi sub nicio formă. Astfel, nu poate exista o lege în acest sens, în condiţiile actuale. Oricum trebuie să ştiţi faptul că aceste cărţi nu sunt de vânzare, ci se pun gratuit la dispoziţia automobiliştilor”, au precizat reprezentanţii Automobil Club Român.

Totuşi, pentru cei care vor să aibă o astfel de carte de salvare la bord, trebuie să ştie faptul că ea poate fi descărcată de pe site-ul www.acr.ro. Înainte de a descărca, trebuie să aveţi în vedere marca, modelul şi anul fabricaţiei autoturismului, întrucât în caz contrar puteţi descărca o carte de salvare a unui alt tip de autovehicul. Odată descărcată, cartea poate fi tipărită color şi apoi lipită cu un autocolant la parasolarul din dreptul condu-cătorului auto. Foarte important de ştiut este faptul că nu trebuie să scoateţi niciun ban din buzunar pentru a intra în posesia cărţii de salvare la bord.

Inchei citatul sursa "net" :)))

tel:0726306790 - Laurentiu

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Carte salvare
 Post Posted: May 14th, 2017, 1:16 pm 

Legat de aceasta info am cautat pe net si nu am gasit cartea pt suzuki vitara veche. Alti prieteni au cautat si pt jimny si se gaseste doar pt metaltop. Asa ca daca aveti nevoie le-am creeat eu pentru vitara cu bord nou cabrio, vitara metaltop bord vechi, si. Jimny cabrio primul model.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: May 15th, 2017, 6:54 am 

Nedumerirea mea e... daca o masina e facuta terci, cei de la descarcerare ce or sa faca prima data... o sa caute prin toata masina "cartea de salvare" in loc sa scoata oamenii de acolo? Parca imi si inchipui discutia:

- Ce facem boss... nu putem deschide torpedoul, ca e grasu ala strivit acolo... nu ajungem la "cartea de salvare".
- Ei... asta e. Impachetati tot si hai acasa.

sau

- Ati gasit "cartea de salvare"?
- Nu boss. Am cautat peste tot. De 3 ore tot cautam.
- La naiba. Fara ea nu putem interveni in siguranta. Impacheteaza sculele si hai acasa.

:P

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: May 15th, 2017, 3:35 pm 
Administrator

Multumim laurentiu pentru efort.
sa stiti ca sunt militieni care cer asa ceva(eu si demarez instant daca mi se cere asa ceva) :lol:

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: May 15th, 2017, 8:16 pm 

cristianhaulica wrote:
Nedumerirea mea e... daca o masina e facuta terci, cei de la descarcerare ce or sa faca prima data... o sa caute prin toata masina "cartea de salvare" in loc sa scoata oamenii de acolo? Parca imi si inchipui discutia:

- Ce facem boss... nu putem deschide torpedoul, ca e grasu ala strivit acolo... nu ajungem la "cartea de salvare".
- Ei... asta e. Impachetati tot si hai acasa.

sau

- Ati gasit "cartea de salvare"?
- Nu boss. Am cautat peste tot. De 3 ore tot cautam.
- La naiba. Fara ea nu putem interveni in siguranta. Impacheteaza sculele si hai acasa.

:P

Tare !!!

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: May 20th, 2017, 11:48 pm 

Nu ai si pt. autobuze? Glumesc! De obicei cartea se tine la parasolarul soferului si exista un sticker pe coltul parbrizului care confirma prezenta cartii. Daca nu e la parasolar nu mai cauta nimeni in alta parte.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: May 29th, 2017, 3:42 pm 

Jethro wrote:
Nu ai si pt. autobuze? Glumesc! De obicei cartea se tine la parasolarul soferului si exista un sticker pe coltul parbrizului care confirma prezenta cartii. Daca nu e la parasolar nu mai cauta nimeni in alta parte.

Din pacate pentru autobuze nu am gasit blue printul :( ... am facut o struto-camila daca vrei:4
Attachment:
vitara 5usi.jpg

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 8th, 2017, 9:55 am 

Nu este obligatoriu sa o ai in masina la parasolar .Se recomanda in schimb.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 8th, 2017, 10:31 am 

...dar noi ne dam peste cap sa o inventam chiar daca nu exista....
Sa-mi ceara si mie vreun militian "cartea" asta... unde ar fi norocul.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 8th, 2017, 10:31 am 

https://m.facebook.com/ministeruldeinte ... 57/?type=3

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

Board index » Diverse » Colt legislativ