Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Diverse » Colt legislativ

Post new topic Reply to topic  [ 56 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: transcriere vitara 2013
 Post Posted: January 4th, 2013, 6:12 pm 

am aceasta dilema cu 2 masini. prima se vinde, a doua se transcrie
1. DDK-ul cumparat de nou din Romania in 1995, niciodata nu s-a platit taxa de poluare.
nici inainte de 2007 nici dupa
2. THE BIG GUY sunt al 3-lea proprietar in romania. habar nu am daca s-a platit taxa. nici nu ar trebui sa ma intereseza.

daca se continua asa e clar ca ma fac bulgar .
la tv ziceau ca azi 04.01. vor spune clar ce va fi in continuare.

voi ce parere aveti?

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 4th, 2013, 6:33 pm 
Administrator

La DDK = se plateste
La TBG = prima inmatriculare in Ro cand e facuta? Daca e inainte de 2007 poti sa fii si al 200 proprietar ca urmatorul proprietar daca o vinzi acum va plati.

Pentru masinile inmatriculate inainte de 2007 in Ro se plateste taxa la prima tranzactie intre un vanzator (tu) si un cumparator (client) cu incepere cu 01.01.2013 indiferent al catelea proprietar e vanzatorul.

Legea asta a fost gandita ca sa impace dealerii de masini noi facute in Germania, etc ... ziceau ei ca e discriminare intre Logan si restul (pentru Logan nu plateai taxa pana acum ca era masina facuta in Romania) ... acum se plateste si la Logan.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 4th, 2013, 6:38 pm 

La multi ani! Pai ar trebui ca prevederile legii(OG sau prin ce-o fi fost promovata) 17/10.01.2012 sa-si faca efectul.Aplicarea prevederilor respectivei au fost suspendate pana la 31.12.2012.Actualii n-au decis azi nimic, dar nici n-au prelungit suspendarea taxei ,,Boc". Deci...! Tuturor sanatate la maxim.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 4th, 2013, 6:39 pm 

a mea a fost cumparata de noua in romania in 1993...eu sunt al 3-lea propietar..nu s-a platit nici o taxa inainte...eu am imatriculat-o pe numele meu in aprilie 2012 si nu am platit nimic...iar in seara asta nu au zis nimic concret la tv..tipic romanesc(se va plati in functie de norma de poluare si de cm3)...niste idioti...la fel ca inainte...doar ca se modifica indicii de calcul....deci?

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 4th, 2013, 6:50 pm 

deci, noi o sa platim in continuare taxe ,taxe ..........pana nu mai putem ,ca sa aiba guvernanti salarii ,si sa traiasca bine . Taxa asta este o Marie cu alta palarie .ne cheama Bulgaria.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 4th, 2013, 6:53 pm 

Raul wrote:
La DDK = se plateste
La TBG = prima inmatriculare in Ro cand e facuta? Daca e inainte de 2007 poti sa fii si al 200 proprietar ca urmatorul proprietar daca o vinzi acum va plati.

Pentru masinile inmatriculate inainte de 2007 in Ro se plateste taxa la prima tranzactie intre un vanzator (tu) si un cumparator (client) cu incepere cu 01.01.2013 indiferent al catelea proprietar e vanzatorul.

Pana aici asa am inteles si eu. Dar cand am luat Loganul nou in dec.2007 am platit taxa 152 euro, desi era noua si romaneasca. Ulterior, prin 2008-2009 intr-adevar nu se mai platea taxa la masinile euro 4 noi cumparate din Romania. Apoi a aparut euro 5 si pana la urma au zis sa plateasca toti, iar cu timnpul s-a ajuns la prostia de acum sa plateasca si cuparatorii de acum ai masinilor inmatriculate in Romania inainte sa intram in UE (1 ian 2007). Mai nasol de cei care au adus masina in Romania inainte sa intram in UE si a platit VAMA 1500 - 2000 euro... si acum cand o vinde trebuie sa aibe in vedere ca noul proprietar trebuie sa plateasca si timbru de poluare... Si asa ziceau la TV ca s-au ieftinit gazele si energia electrica in Bulgaria si Ungaria cu 10 % si la noi s-a scumpit de la 1 ian 2013... O sa ajungem sa ne mutam cu totul in Bulgaria si sa venim in vacanta in Romania... Ar fii pacat sa se ajunga la asa ceva din cauza "guvernantilor" ...

Legea asta a fost gandita ca sa impace dealerii de masini noi facute in Germania, etc ... ziceau ei ca e discriminare intre Logan si restul (pentru Logan nu plateai taxa pana acum ca era masina facuta in Romania) ... acum se plateste si la Logan.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 4th, 2013, 7:07 pm 
Administrator

Anul trecut am luat o masina care mi-au scos-o euro 4 in loc de euro 5 si am platit 1750 euro taxa pe masina din 2009 cu DPF. Procesul e gata, astept decizia sa o pot depune la Finante sa-mi dea banii inapoi + dobanda + cheltuieli de judecata ... ce vreau sa zic e faptul ca, mi se pare putin deplasat sa platesc 1750 euro pe o masina cu DPF de generatie noua ... pe motiv ca: polueaza domnule. Asa ca nu ma mira nimic din ce-ar decide baietii zilele astea.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 4th, 2013, 8:17 pm 

NOUA LEGE va fi mai nasoala decat cea veche cel putin din acest punct de vedere:toti cei care nu au platit vestitele taxe de poluare,inmatriculare +cei care au dat statul in judecata vor avea o problema cu vanzarea masinilor in Romania.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 4th, 2013, 9:10 pm 

alti guvernanti si binenteles alte decizii. In dreptul taxei de poluare/taxa de prima inmatriculare nu au facut nimic altceva decat ce au facut si ceilalti, au schimbat numele taxei in "timbru de mediu"
Variantele sunt asa:
1. daca vinzi/cumperi masinile, vei plati la ambele, in cazul tau pentru ca nu ai platit la nici una din ele aceasta "taxa" (indiferent de numele ce il avea in momentul inmatricularii)
2. poti sa te faci bulgar, cu vreo 350 e (din ce aud) te rezolvi primul an, apoi platesti in fiecare an (mai putin cei drept decat prima data)
3. sau poti da in judecata in statul inainte de a plati taxa. Faci cerere precum ca vrei inmatriculare fara a plati taxa, clar ca ei au obligatia in 30 zile sa va raspunda, clar ca va fi un raspuns negativ. Mai departe, cu acea decizie si un avocat la tribunal (sectia administrativ daca nu ma insel - deci nu ai nimic de pierdut/platit daca pierzi procesu) DIn cate am citit de pe net, nu am auzit de unul macar care sa fi pierdut astfel de proces. Singura chestie "nasoala" este ca dureaza. De exemplu in Bucuresti de la minim 3 luni la maxim 6 luni ai decizia definitiva si irevocabila (asta e chestie faina) In celelalte judete, depinde cat de aglomerat este instanta, intre 1-3 luni, media ar fi undeva la 1 luna in majoritatea judetelor.

ZIc ca mai rentabil e sa dai in judecata, banii care ai dai pe BG, platesti avocatu (in afara de onorariul lui, cere nu stiu cat la suta din taxa ce trebuia sa o platesti pt inmatriculare - depinde de la avocat la avocat- sunt care nu cer cota % din taxa ci doar onorariul)
M-am documentat ca a fost o perioada cand ma batea gandul sa imi iau din afara un model de trabant mai rar, ce nu se prea gaseste in Ro si sa il inmatriculez fara sa platesc taxa.

Parere pur personala - se pregatesc pentru alegeri, cred ca vor avea nevoie de sustinere si la un momentdat vor renunta (din nou) la taxa, cel putin (sigur) la cele deja inmatriculate.

Phone: 0742.904.353
Prima mea Vitara (varianta mica mica)
Aduc orice piesa NOUA pentru Vitara - magazin

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 4th, 2013, 9:14 pm 
Administrator

Hoop si eu cu o speta.
Am cumparat o masina inmatriculata in romania in 2002.
Am facut contract de v-c in noiembrie.fiscal si declarata la mine la primarie.
Nu am transcriso pt ca are itp si asigurare inca 8 luni.
O sa platesc timbru lui ponta?
Ca ma urc cu vitara pe masina lui de raliu.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 56 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Board index » Diverse » Colt legislativ