Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Discutii tehnice » General

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post Posted: June 9th, 2017, 10:50 am 

Buna ziua,

Intrucit sunt pasionat de pescuitul pe rauri salbatice si expeditii am decis sa-mi achizitionez si mijlocul de transport corespunzator: Suzuki Vitara (4 usi). Marea mea nedumerire (sau problema) incepe acum: NU doresc sa particip cu masina la concursuri de off-road dar:

1] doresc sa pot intra cu masina acolo unde doresc (impreuna cu famila sau cu prietenii de pescuit) chiar daca am legata de masina si o remorca mica (1osie, 2 roti);
2] datorita faptului ca va fi doar o masina de "hobby" adica va "vedea" orasul doar in trecere, doresc sa o echipez cu: bullbar (inclusiv troliu) + protectii laterale + protectie spate + protectie sub masina; masina inaltata (suspensii noi); inlocuite genti + cauciucuri AT;
*3] nu doresc o masina "umflata", doar echipata gen "expediton"

Pentru a putea face fata cu brio unor astfel de solicitari si modificari fara sa ma lase "balta", ce motorizare ar trebui sa aleg sau sa urmaresc ? Care model ar fi mai rentabil si din punct de vedere al problemelor si pieselor de schimb ?

Multumesc anticipat pentru suportul acordat de catre membrii comunitatii.

Sincere salutari si astept cu extraordinar de mare interes sugestiile si recomandarile voastre.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 9th, 2017, 7:21 pm 
Administrator

Salutare si bine ai venit.
-ce vrei sa faci cu masina este ceva normal
-recomand vitara in 5 usi (autobusul comunitatii),motorizare in ordinea fiabilitatii
-1600 benzina-16 valve-97 cai dupa anul 1996
-2000 diesel motor de mazda(1996-2001)
-2000benzina-16valve-4 cilindrii -pe grand vitara 1997-2005.(cea mai confortabila si rezistenta varianta,cu AC,mai putina rugina
-toate variantele de suzuki pana in 2005 se modifica la fel de usor si ai variante de low cost pana la cateva mii de euro.
-duminica daca vrei ma poti suna oricand sa te lamuresc telefonic.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 12th, 2017, 1:01 pm 

Multumesc pentru recomandari #sosobum !
O sa-mi fie mult mai in unei decizii cu privire la achizitionarea masinii. De altfel o sa te si contactez telefonic intr-o dupa-masa in aceasta saptamana (imi cer scuze pentru faptul ca NU te-am contactat telefonic in acest weekwnd, dar NU am avut timp ... ).

Din punctul meu de vedere, acest topic poate fi considerat ca si rezolvat/inchis. O sa mai deschid unul referitor la magazinele sau service-uri care comercializeaza accesoriile de care am nevoie (cele enumerate mai sus) in vederea optimizarii masinii in functie de necesitatile mele.

Multumesc inca odata membrilor comunitatii pentru informatiile furnizate si suportul acordat.

O zi frumoasa in continuare.
Salutari.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

Board index » Discutii tehnice » General