Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Discutii tehnice » General

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Achizitie Vitara
 Post Posted: January 24th, 2017, 8:18 am 

Am inteles. In legatura cu taxa, eu sunt un pic sceptic. Odata cu preturile ce se va intampla si apoi daca chiar intra in vigoare.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 26th, 2017, 3:52 pm 

Pareri ? https://www.autovit.ro/anunt/suzuki-vit ... ntact_form#xtor=SEC-81

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 27th, 2017, 8:18 am 

evilboarder wrote:

Plastic mult pe laterale. Pericol de rugina. Multa, iti zic din proprie si trista experienta.
De altfel, se vede inca din poza ca pasajul stanga spate este "atacat" fix deasupra ornamentului (nu-l pot numi neaparat overfender) de plastic.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 27th, 2017, 8:44 am 

In spate stanga te referi ma gandesc, deasupra "overfender-ului" .. Atunci ma gandesc ca ar fi mult mai bine ca o masina sa nu aiba aceste ornamente/overfendere din plastic, sa se poata vedea cat mai bine unele lucruri. La o verificare la cumparare, mai mult decat ridicat pe un elevator nu s-ar putea, ca nu te poti pune sa demontezi masina ...

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 27th, 2017, 11:42 am 

NU m-am putut abtine si imi zic si eu parerea, sper sa nu deranjez pe colegul "csaf" care mai mult ca sigur a intampina dificultati cu rugina.
Problema vitarelor este rugina si asta toata lumea o stie,ii aberant sa nu iei in calcul o posibila masina de cumparat ca poate are rugina sub overfendere. Oricum daca nu are rugina acolo ce faci? demontezi masina cum ai zis tu. Si eu sunt proaspat posesor de vitara lunga 1.6 16V din 94' fara prea multa experinta, dar cand mi-am cautat masina am luat un prieten cu mine care a verificat: motorul, sasiul in detaliu, masina sa nu fie obosita si important sa-ti placa tie cum arata, restul e cancan.
Toti o vrem pe cea mai buna si cu toate accesorile schimbate la zi dar varsta ei nu mai poate sa-ti garanteze aceste lucruri, implicit trebuie sa-ti asumi acest risc.
Numai bine,

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 27th, 2017, 12:00 pm 

Boldor Ioan wrote:
NU m-am putut abtine si imi zic si eu parerea, sper sa nu deranjez pe colegul "csaf" care mai mult ca sigur a intampina dificultati cu rugina.
Problema vitarelor este rugina si asta toata lumea o stie,ii aberant sa nu iei in calcul o posibila masina de cumparat ca poate are rugina sub overfendere. Oricum daca nu are rugina acolo ce faci? demontezi masina cum ai zis tu. Si eu sunt proaspat posesor de vitara lunga 1.6 16V din 94' fara prea multa experinta, dar cand mi-am cautat masina am luat un prieten cu mine care a verificat: motorul, sasiul in detaliu, masina sa nu fie obosita si important sa-ti placa tie cum arata, restul e cancan.
Toti o vrem pe cea mai buna si cu toate accesorile schimbate la zi dar varsta ei nu mai poate sa-ti garanteze aceste lucruri, implicit trebuie sa-ti asumi acest risc.
Numai bine,

Nu am de ce sa fiu deranjat. Personal, pun accentul pe functionalitate. Estetica data de diverse plastice e o chestie de gust. Ce am vrut sa spun insa, e altceva: pata aia de rugina poate ascunde lucruri mult mai grave. Ca Vitara e sinonim cu rugina, iarasi e stiut. Si, tocmai de aia, pata aia pe mine ma pune pe ganduri. In zona aia nu e numai aripa. Ba, mai mult, la orice Vitara, aia e zona de coroziune maxima. Una din multele, de altfel. De la pata aia de rugina, se poate constata ca este afectata nu doar aripa, ci si contra-aripa, pragul si contra-pragul, podeaua... Si, de regula, acolo rugina nu este doar superficiala. Asta ca sa mai aberez si eu umpic... ;)

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: January 27th, 2017, 12:09 pm 

Sunt de acord cu amandoi :)

Pana la urma se va reduce la a gasi o masina cu rugina cat mai putina si functionala ok din punct de vedere mecanic. Singura variabila care o mai am e ce se va intampla cu taxa dupa 1 si apoi voi incepe sa vad masini.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: April 1st, 2017, 11:01 am 

Din motive personale finantele s-au mutat in alte directii si e putin amanata achizitia, dar imi sta pe cap si in ultima vreme din discutii cu diverse persoane pasionate de masini, nu neaparat offroad sunt impins sa caut variante pentru ce doream eu pe diesel si nu neaparat vitara din pricina consumului. Care ar fi consumul ok pentru un vitara 1.6 8v/16v ? Eu din ce spuneam initial vreau masina daily pentru toamna/ iarna/ primavara pentru oras/plimbare/ mers la munte si ocazionale coclauri si poate offroad-uri, dar asta ramane de vazut cum ma voi impaca cu comunitatea locala si cat ma va prinde microbul pentru offroad efectiv. Cum consuma una in mintiile ei la plimbare asfalt si diverse drumuri forestiere ? Dintre cei care ati mai avut si alte modele de masini 4x4, ar fi alt model care ar fi mai indicat pentru ce doresc eu ?

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 25th, 2017, 8:00 am 

Dupa un timp, am revenit la cautatul unui Vitara in 3 usi, de preferat varianta Metal-Top. Din discutiile de pe acest forum si un altul romanesc, personal am tras concluzia ca un 2.0 16V, ar fi cel mai bun motor. Mentionez ca vreau sa folosesc masina daily toamna - iarna - primavara + plimbari si drumetii pt pozat si recreere, dar vreau sa merg si cu cei din zona mea (Baia Mare) la off-road usor. Revin cu intrebarea : 2.0 16v sau 1.6 8v ? , tinand cont la ce vreau sa o folosesc si consum, intretinere si mentenanta pt o masina de zi cu zi. Multumesc

Ps. Dintr-o discutie avuta azi cu un domn care pana recent se ocupa cu adus de Vitara in zona mea, mi s-a spus ca cele 2.0 16v sunt multe afara si nu se vand datorita consumului mare. Neavand nici unul dintre modele nu mai stiu ce sa cred.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 25th, 2017, 12:19 pm 

Eu am consum 9-10 la drum intins, pe GV 5usi, si MT-uri mai mari decat standard.
Mi se pare rezonabil. Vitara scurta e mai usoara, ar trebui sa consume si mai putin.

Pe vitara scurta 8valve, caiciucuri standard parca am scos 8-9 consum. Deci nu faci cine stie ce economie.

Iar de 1.6 16valve am auzit ca consuma la fel ca 2.0 16valve.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

Board index » Discutii tehnice » General