Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Discutii tehnice » General

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post Posted: September 22nd, 2012, 5:51 pm 

Salutare tuturor!
Cautand pe net am gasit foarte multe forumuri si discutii despre efectul benefic al adaugarii in anumite cantitati de ulei 2 T (uleiul de amestec ptr motoare in 2 timpi) in rezervorul de motorina, aprox 50 ml la 10 litrii motorina.
Iata mai jos cateva dintre multe poate chiar sute de postari si parerile utilizatorilor.
http://www.clubmercedes.ro/ulei-2t-moto ... 24592.html

http://www.clubmercedes.ro/ulei-2t-moto ... 24592.html

http://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=87821
http://www.youtube.com/watch?v=lId7_ch0H6Q

Motivul folosirii acestui ulei in amestec cu motorina ar fi ca actualele motorine sunt uscate cu multa parafina iar acest fapt duce la o uzura prematura a pompelor de inalta presiune si a injectoarelor - pomapa produce span si il baga apoi in injectoare............, in special la motoarele de generatie mai veche gen Euro 3.
Solutia a aparut f repede si consta potrivit celor discutate pe aceste forumuri in utilizarea uleiului 2t in motorina din rezervor.

Nu ma pricep in ale mecanicii, posed un Grand Vitara an f 2002 cu motor HDI de 2000 cm3 cu intercooler = motorul de peugeot 406 - sistem de injectie BOSCH, si parca as fi tentat sa "apelez" si eu la uleiul 2t.
Pe scurt, ce am inteles eu citind forumurile de mai sus este ca acest ulei in cantitatea corespunzatoare nu are ce sa dauneze motorului iar daca se foloseste un ulei mineral cu norma minima JASO nu strica nici catalizatorul, dar se va prelungi durata de viata a pompelor de inalta presiune si a injectoarelor; pe langa acestea se remarca o silentiozitare a motorului si o minima scadere de consum.

Voi ce parere aveti? Ati folosi asa ceva?

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 9th, 2012, 6:31 am 

Eu folosesc Metabond ca si aditiv.Daca motorina e "uscata" ajuta foarte mult ,curata circuitul de motorina,elimina apa,dizolva parafina si nu se ingroasa motorina la temperaturi mici.Cu el am decolmatat un injector asa ca te sfatuiesc sa-l incerci.
Un flacon la 400L motorina,prima doza de 20ml la 40 l si apoi cate 10ml la 40L.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 10th, 2012, 5:27 pm 

Metabond imi e frica sa bag pana nu curat tot sistemul incepand de la rezervor. Am un prieten care a bagat intr-un Ford si si-a infundat nustiu ce sita de la pompa de inalta presiune, aditivul dizolvand toate mizeriile - depunerile - deci mai rau a facut. Cum eu am masina second si nu stiu ce e prin rezervor - conductele de motorina mi-e cam frica sa nu patesc la fel.
Am dagat ulei 2T cu norma JASO FD si am constatat urmatoarele:
- motorul toarce mult mai frumos, aproape ca a disparut "clantanitul" ala de diesel,
- motorul e ceva mai elastic, se tureaza mai repede cand bad talpa in acceleratie, trage umpic mai bine,
- NU SCOATE FUM - doar la turatii peste 3500- 4000 si asta cand e rece motorul, dupa ce se incalzeste nu scoate "gram de fum",
- am pus-o pe tester si totul e in parametrii.
O sa mai bag in continuare, sunt multumit pana acum.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 10th, 2012, 5:33 pm 
Administrator

cat bagi la 10 l de motorina,si cat costa ce bagi.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 11th, 2012, 5:34 am 

25-30 mililitrii ulei 2t la 10 litri motorina.
1 bidon de 1L= aprox 20 ron in functie de producator.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 13th, 2012, 6:55 pm 

eu la LC puneam ulei de restaurant. 30-40% motorina si restul ulei si mergea beton. :| o sa vad daca 4runner-ul merge cu distilat de mere si corcoduse. :mrgreen:

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 13th, 2012, 8:58 pm 

air_wolf wrote:
eu la LC puneam ulei de restaurant. 30-40% motorina si restul ulei si mergea beton. :| o sa vad daca 4runner-ul merge cu distilat de mere si corcoduse. :mrgreen:

Zeama de sosete nu merge?

http://www.lapensiuni.ro/cazare-transil ... tarii.html

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 15th, 2012, 8:27 am 

ulise wrote:
air_wolf wrote:

Zeama de sosete nu merge?

Ba merge, dar sosetele trebuie sa fie cu uzura si folosinta pronuntata, adica dupa o purtare de minim 4 saptamani, ca sa capete vascozitate! :lol:

DAR PAZESTE-MA DE APA!!!!

0765/05.05.05-cosmote si 0721/88.77.70-vodafone
e-maill: tsomacescu@yahoo.com

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 15th, 2012, 8:41 am 

cosmin77 wrote:
Metabond imi e frica sa bag pana nu curat tot sistemul incepand de la rezervor. Am un prieten care a bagat intr-un Ford si si-a infundat nustiu ce sita de la pompa de inalta presiune, aditivul dizolvand toate mizeriile - depunerile - deci mai rau a facut. Cum eu am masina second si nu stiu ce e prin rezervor - conductele de motorina mi-e cam frica sa nu patesc la fel.
- motorul toarce mult mai frumos, aproape ca a disparut "clantanitul" ala de diesel,
- motorul e ceva mai elastic, se tureaza mai repede cand bad talpa in acceleratie, trage umpic mai bine,
- NU SCOATE FUM - doar la turatii peste 3500- 4000 si asta cand e rece motorul, dupa ce se incalzeste nu scoate "gram de fum",

Grija mare la iarna.La temperaturi mici motorina se cam face sirop dar amestecata cu ulei se face gelatina.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 15th, 2012, 6:07 pm 

aducu1978 wrote:
cosmin77 wrote:

Grija mare la iarna.La temperaturi mici motorina se cam face sirop dar amestecata cu ulei se face gelatina.

Da asa este, dar o cantitate asa mica (240 ml la un plin - asta e procentul care il voi folosi // sau 10 ml la 10 litrii motorina) poate determina "gelatinarea " motorinei?

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Board index » Discutii tehnice » General