Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Discutii tehnice » Tuning si alte modificari

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Limited Slip Diff
 Post Posted: December 28th, 2016, 7:30 pm 

Va salut,de ceva vreme ma framanta un abtibild lipit pe portiera spate,stanga jos a masinii mele!
El se intituleaza asa: Limited Slip Diff , si din topicurile pe care le-am citit reiese ca ar fi un LSD. Este compus din multe ambreiaje si este folosit preponderent in diferentialele masinilor cu tractiune spate destul de puternice, adica in curbe sa nu se iroseasca toata forta motrica pe o roata si sa se transfere si pe cealalta astfel avand un comportament/tractiune mai bun in curba.
Acum intrebarea mea este,poate cineva sa-mi spuna cu exactitate ce reprezinta acest LSD,in eventualitatea in care abtibildul cu pricina este original si reprezinta chiar ceea ce defineste?
Sau altfel spus,pe romaneste,masina mea are diferential limitat prin alunecare ???????

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Limited Slip Diff
 Post Posted: December 28th, 2016, 9:12 pm 
Administrator

-ia da un telefon maine cand ai timp.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 28th, 2016, 9:15 pm 

Este original
Dar nu stii daca portiera spate este original a masinii.
Daca este functional in teren trebuie sa se invarta ambele roti(una mai pucin decat cealalta,dar. Se misca)
Asta daca functioneaza.
Stiu ca are nevoie de un ulei putin mai special(rosu) si trebuie schimbat mai des.
Daca nu a fost facuta mentenanta cum trebuie la el s-a stricat si nu stiu ce mai poti recupera de el.
Sper sa nu gresesc in ceea ce spun

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 29th, 2016, 7:29 pm 
Administrator

- masina are un LSD de fabrica, este adevarat daca langa busonul de umplere ulei mai ai un autocolant pe care scrie USE ONLY LSD OIL.
-pentru al testa daca este (LA INVENTAR) ridici ambele roti spate, scoti din viteza si invarti de o roata, daca si cealalta se invarte in acelasi sens exista acest LSD.
-daca nu s-a pus ulei LSD in 100 km ai compromis acest LSD(se distrug placile de frictiune IREMEDIABIL)
-ULEIUL trebuie sa fie curat, daca este negru cu cenusa este uzat si nu mai "strange " la accelerare.
-am acest ulei pe stock la 50 lei/litru, sau am aditivul special care se pune in orice ulei (american)
-ca sa intelegeti cum functioneaza, uleiul recomandat are un coeficient de alunecare ridicat,daca puneti ulei normal este mai agresiv blokantul dar se si distrug placile (ca un ambreaj cu 16 placi)

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 20th, 2017, 4:26 pm 

Va multumesc pentru raspunsuri,cam cu intarziere recunosc dar din motive obiective nu prea am mai intrat pe forum (sant in afganistan si ma intorc abia in feb.2018).Am inteles cum sta treaba cu LSD.ul,cand ma voi intoarce in tara intentionez sa ma ocup de el si sa bag vintage.ul intr.o serie de imbunatatiri:
-roti off.road
-suspensia sa o schimb(e cam dusa) - un scut la motor - tobele sa le modific/repar.
Pentru toate acestea daca mai aveti o sugestie,un sfat,roti si cauciucuri chiar si scut de vanzare,va rog sa -mi lasati mesaj,intre timp ma mai documentez de pe acest minunat forum,recunosc aici am mai mult timp decat in tara.
Multumesc si respect!

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

Board index » Discutii tehnice » Tuning si alte modificari