Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Anunturi online » Vanzari piese » Blocante Suzuki fata-spate

Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post Posted: March 30th, 2012, 8:38 pm 
Administrator

IN VIZIUNEA PUR ROMANEASCA A LUI ORESTI(offroader batran)
va rog sa faceti abstractie de cuvintele si expresiile vulgare,sa nu puneti la suflet
si sa luati doar esenta tehnica daca o puteti separa de vulgaritati.

Lectia de tehnica cu Oresti Marmara:

"Articol dedicat off roadistilor acestei tari minunate:

Intrebare intrebatoare : de ce pl mea sunt la al treilea grup ARB in puntea spate in mai putin de un an ? sparg pinionele intruna , sparg satelitii intruna , mai sparg si planetare.

Care este diferenta intre un ARB si un Detroit locker. Care este mai bun , nu stiu , sau stiu dar hai sa vedem :

Retardatilor !!!! cand bagi un ARB in curul unei masini si cheltui 1200euro sau mai mult pe furtunele pulii mele , selenoizi, switchuri si alte gadgeturi pisa-m-as pe ele nu faci altceva decat sa umplii buzunarele jepcarilor cu bani pe care voi de la bun inceput nu ii aveti. Cu compresorul imi umflu rotile la bicicleta nu merg in teren la competitii unde saracia ma poate lasa oricand.

In clipa in care dai cu degetelul tau bondac pe boton ca sa actionezi blocantul minune , in majoritatea cazurilor acesta nu cupleaza instant. Ramene suspendat intre pinioane precum creierii vostri retartati , apoi cand tu bagi piciorul in gaz ca sa iesi din cacatul in care te-ai bagat crezand ca vei iesi cu gunoiul tau de masina si ARB, o sa descoperi ca Arbul intra in functiune in timp ce tu esti in 4000rpmuri si daca nu spargi ceva in blocand .... spargi sau ciobesti un dinte pe coroana si pinion care ulterior iti distruge satelitii cu resturile de metal ce se plimba acum prin diferential. Sa nu mai zic ca la fel de bine poti sparge si planetara care isi ia o tona de mui in clipa in care saracia de ARB intra in priza.

Am vazut de 1000 de ori idioti care pe Patroale sau Toyote au ARBuri pe fata dar nu le cupleaza NICIODATA. de ce? pt ca pana si retardatii de ei au invatat lectia ca daca il cuplezi spargi ceva. De ce ? pt ca ARB ul odata cuplat este SPOOL retradatilor. Este teava pulii mele care conecteaza rotile . Ai cumparat o teava nu blocant. Mai bine o bagi in cur ca satisfactia va fi mai mare.

In clipa in care ARFBul cupleaza cacatul tau de masina nu va mai merge pe asfalt - never ever . Nu vei mai vira acea masina decat in noroi sau pe gheata unde patinezi rotile. Si de ce pula mea as vrea un cacat de blocant pe care sa il cuplez si decuplez din 10 in 10 minute? de ce as vrea ca in clipa in care ies pe macadam, sa stau sa ma fut cu butoane? sa stau sa astept ca cacatul sa se decupleze corect? sa dau inainte si inapoi ca sa il ajut sa decupleze sau cupleze? De ce sa nu ai blocant si pe macadam? de ce sa nu poti merge cu blocant si pe asfalt la 100km la ora? de ce sa stai sa schimbi 1001 de piese in jurul blocantului ? de ce ? pt ca esti roman retardat si nu o sa poti in vecii vecilor sa intelegi cum functioneaza cacatul pe care tocmai ai dat 1200euro si pe care ti-l lauda toti prietenii tai retardati. Ei prosti , tu prost , voi toti niste idioti.

Retardatilor, ARBul este acasa la el in Rock Crawling unde ai nevoie de un fool spool pt a face priza. Unde pt a urca pe bolovani trebuie sa fi blocat 100% TOT timpul. Unde viteza e mica si nu ai stresul unei competitii si nu conteaza daca pierzi timp sa te futi cu el din butoane si inainte-inapoi pt a il cupla corect. Ca voi si altii il folositi la noroi si wanna-be off road, asta e datorita faptului ca dealerii de piese 4x4 trebuie sa gasesaca prosti pt a comercializa marfa. Voi sunteti aceia, clientii ideali , retardatii .

Detroit lockerul este un AUTO blocant retardatilor. Auto blocant insemnand ca se cupleaza de la sine la nevoie ,...........dahhhhhhhh. Nu mai ai butoane, nu mai ai furtune care sa le agati in crengi pe sub masina, nu mai ai compresor de 400euro. Treaba este ca acesta cupleaza LA NEVOIE sau cand bagi piciorul in gaz. Treaba cu piciorul in gaz o intelegeti ca altfel de off road oricum nu cunoasteti.

In clipa in care bagi piciorul in gaz chiar si moderat acesta cupleaza 100% si nu precum un lsd si ramane cuplat cat timp esti in gaz sau patinezi rotile. Daca iei piciorul din gaz va decupla si te va lasa sa virezi , asta daca este montat pe fata. Daca nu este cuplat si inaintezi lejer fara suturi, acesta nu va cupla si te va lasa inca odata sa virezi. Stiu , stiu , prea multa tehnica si la cat de idioti sunteti nu aveti cum sa le puteti percepe si face pe toate odata.

Aud tot felul de povesti despre inclinatii laterale unde nu poti merge cu detroitul si unde ARBul te avantajeaza deoarece il decuplezi . Asta pt ca nu sunteti piloti retardatilor. Pt ca nu stiti off road si nu veti sti niciodata. Detroitul poate fi actionat stand pe loc . Bagi piciorul in frana si in gaz usor cea ce il actioneaza instant. De unde sa stiti voi asta ca cat de prosti sunteti ? Ca sa mergi BINE cu un detroit si nu precum nevasta la piata trebuie sa ai ceva notiuni in ale off roadului si aici stiu ca vorbesc limbi straine.

Concluzia: ramaneti pe ARB pt ca prietenul este pe ARBul si daca un prost zice ca e bine asa, pai de ce nu ar fi . Mergeti pe ARB chiar daca habar nu aveti cu ce va avantajeaza sau nu fata de un Detroit pt ca vanzatorul a zis ca daca e mai scump e mai bun. Mergeti pe teava pulii mele pt ca nu aveti creier , nu aveti propria gandire nu aveti cunostite in domeniu si clar va este la indemana sa fiti voi - retardati.

* Acesta este un articol tehnic pe care si romanul din tine il poate intelege ................. sau nu ."

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: March 31st, 2012, 7:18 am 

Absolut sublim !!!!!!

Felicitari si multumiri multiple!

Pana sa il citesc, eram 70% retardat pentru ca inca nu stiam exact in ce conditii cupleaza/decupleaza autoblocantul; acum procentul s-a diminuat considerabil... :D

Zi faina!

***/_______________\
*_|\_______________/|_
|\||___\===S===/___||/|
|\\_O__||||||||||__O_//|
|\~~/|__=(__)=__|\~~/|
|\~~/|*********|\~~/|
|\~~/|*********|\~~/|
0745014543
ristea_robert@yahoo.c

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: March 31st, 2012, 7:32 am 
Administrator

Si care-i legatura intre Detroit Locker, ARB si Lockright?

In titlu scrie: diferenta intre ARB si Lockright si tu pui un citat in care se explica diferenta dintre ARB si Detroit Locker care e total altceva decat Lockright ... tare amestecate sunt borcanele in acest topic.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: March 31st, 2012, 7:51 am 
Administrator

Este diferenta intre arb si alte blokante automate.
De exemplu am acum si spartan locker si powertrax.
Aceasi marie cu alta palarie.
Articolul e pe romaneste.daca nu esti blond intelegi.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: March 31st, 2012, 3:09 pm 
Administrator

Tocmai ca articolul e in romaneste si vorbeste despre autoblocantul Detroit Locker.

Cu ce ma face mai destept sa aflu ca Detroit Locker-ul cupleaza cand dai putina turatie cand Lockright-ul e cuplat non stop? Cu ce m-ajuta sa aflu ca Detroit Locker-ul il poti bloca si cand ai o roata suspendata apasand frana si accelerand finut cand Lockright-ul e blocat fie ca roata-i in aer fie ca nu.

Si etc etc. Ce vreau sa zic ca: Ori pui titlul: DIFERENTA INTREA ARB SI DETROIT LOCKER (sau autoblocant) ori faci un articol cu diferenta dintre ARB si Lockright (adica autodeblocant) pentru ca in titlu compari mere cu pere iar in articol compari mere cu piersici.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: March 31st, 2012, 6:09 pm 
Administrator

arb e o kestie de fitze si comerciala.
e parerea mea dupa ce am blokantul de 1 an de zile si merge brici.
deci cine vrea citeste cine nu mananca arb :lol:

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: April 1st, 2012, 7:57 pm 

multumim soso.
se pare ca omul nostru era tare suparat pe ARB.
cred ca putea fi la fel de explicit si daca nu injura si jigni anumite persoane ce au ARB.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: April 1st, 2012, 7:59 pm 

ancuta_laurentiu wrote:
multumim soso.
cred ca putea fi la fel de explicit si daca nu injura si jigni anumite persoane ce au ARB.

Acesta este felul sau. Arogant.

http://www.lapensiuni.ro/cazare-transil ... tarii.html

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: April 1st, 2012, 8:39 pm 

Trebuie sa recunosc faptul ca pe mine stilul m-a amuzat si denota un oarecare talent scriitoricesc. Despre continut nu ma pot pronunta, dar chiar daca ar fi doar de marketing, in cazul in care la primul mic noroi patesc ce am patit cu X-Trail-ul; direct la tine vin sa imi montezi blokantele pe Vitara.

Mai baga articole si cu alte chestii de acelasi gen (trolii de ex.) in acelasi stil sa priceapa si inocentul de mine, si cu prima ocazie o sa curga dinspre mine catre tine multe fluide spumante :D

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: April 1st, 2012, 8:50 pm 

ulise wrote:
ancuta_laurentiu wrote:
multumim soso.

Acesta este felul sau. Arogant.

Da, din pacate asa suntem noi, oameni aroganti, rautaciosi si badarani. Daca ne permitem un lucru de calitate nu insemeamna ca suntem si FITZOSi. In viata daca ai ceva de valoare si de calitate nu inseamna ca esti si FITZOS.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

Board index » Anunturi online » Vanzari piese » Blocante Suzuki fata-spate