Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Discutii tehnice » DIY (do it yourself)

Post new topic Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: lanturi DIY
 Post Posted: November 6th, 2012, 8:16 am 

salut

Timpul este limitat iar indemanarea nu este punctul meu forte. Face cineva tipul asta de lanturi??? As fi interesat sa cumpar un set, bineinteles testat inprealabil. Ma gandesc ca daca functioneaza, cei care au facut asa ceva au avut toata iarna trecuta sa le incerce.

multumesc
adrian

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: lanturi DIY
 Post Posted: November 6th, 2012, 9:02 am 
Moderator

Salut,

Lanturi DIY sunt mai multe modele, depinde ce anume vrei.
De exemplu, un coleg din Iasi si-a facut la a sa Lada Niva (care are ca si specificatii la roti asemenea cu Vitara/Samurai/Jimny) ceva in genul asta. Parerea mea, ca e destul de greu sa il montezi dupa ce raman cu ea impotmolita/suspendata, trebuie actionat inainte de a intra in teren.

Attachment:
IMG_1243.jpg
Attachment:
IMG_1245.jpg

Eu in schimb am adoptat o varianta mai lejera putin, care o sa pun in practica in viitorul foarte apropiat. Doar ca schimburi de design, o sa folosesc in loc de ghinga aia ingusta si slaba, centuri de siguranta, si in loc de mecanismul acela de blocare, o sa folosesc ochiuri alungite cate 2 pe parte care se strang singure la forta. Poze in viitor. Ca si exemplu, am folosit pozele unui coleg.
Attachment:
Photo0068.jpg

Attachment:
Photo0063.jpg

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 6th, 2012, 9:54 am 

Si eu am sistemul cu centuri doar că încă nu am găsit varianta de strângere...poţi să imi detaliezi puţin ideea ta?

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 6th, 2012, 10:43 am 
Moderator

Flolsind un mecanism de blocare ceva in genul celor marcate cu cercul rosu din poza, profesionale, pentru hamurile de alpinism, cred ca efectul este mult mai sigur decat un sistem bazat pe clichet care ar putea ceva la o fortare mai mare. Si plus de asta, acesti ocheti au rezistente foarte mari.
Attachment:
hamuri_sportive_black_diamond_ham_sportiv_momentum_ds_2250.jpg

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 6th, 2012, 10:58 am 

Am vazut niste incercari pe forum dar topicul a fost blocat si nu stiam daca au functionat avand in vedere ca lumea zicea ca s-a rupt chinga cu care au fost prinse...

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 6th, 2012, 11:17 am 
Moderator

Inlocuind chinga de care aminteau colegii pe forum cu ceva mai dur, bag mana in foc ca mai degraba se rupe surub/lant/ochet ce se tine de chinga decat chinga. Eu folosesc pentru troliat la copac 2 centuri de pe un citroen de prin 85 fabricat, cusute cu ata de cojoace foarte dura intre ele, si la capete pus cei 2 ocheti sa le zicem care se prin de caroserie prin surubul gros, si nu am reusit sa le rup niciodata. Tin foarte bine, si is foarte usoare. Daca sunt facute cu ceva indemanare, nu o sa rupi chinga ever.
Spor!

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 6th, 2012, 4:19 pm 

si pe mine ma bate gandul sa fac asa ceva. cel putin sa incerc.
centura de siguranta am.
un croitor bun gasesc.
insa la fel, sunt in dubii cu sistemul de prindere.
pe unde gasesc ochet, clichet sau alt sistem de prindere.
la nevoie folosesc si sistemul de blocare prezentat mai sus (nu cel cu hamul de alpinism, ca nu stiu cate sanse sunt sa gasesc la bucata asa ceva) insa unde gasesc asa ceva? am vazut ca se da odata cu sufa, la bucata nu gasim?
ma intereseaza mai mult pentru un turism de strada in caz de ceva decat pentru vitara. la vitara am lanturi normale.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 6th, 2012, 4:50 pm 

symy139 wrote:
Flolsind un mecanism de blocare ceva in genul celor marcate cu cercul rosu din poza, profesionale, pentru hamurile de alpinism, cred ca efectul este mult mai sigur decat un sistem bazat pe clichet care ar putea ceva la o fortare mai mare. Si plus de asta, acesti ocheti au rezistente foarte mari.
Attachment:
hamuri_sportive_black_diamond_ham_sportiv_momentum_ds_2250.jpg

Suna frumos dar vad urmatoarea problema: ca sa treaca prin inelele de blocare trebuie ca sufa (centura in cazul nostru sau ce mai vrea lumea sa foloseasca) sa fie ceva mai lunga. deci prin strangere ramane un capat afara care se poate agata de roata/ punte/ etc si pot aparea probleme pe acolo.
Alt sfat ar fi (eu asa folosesc) ca suruburile care fac legaturile intre lant si centuri sa fie suruburi de chiuloasa pentru ca rezista la forte foarte mari (parca au duritate 12)

PS: inelele se numesc triglide buckle

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 6th, 2012, 6:38 pm 
Moderator

Pentru a rezolva si problema cu capatul slobod, folosim acelasi principiu ca la cureaua de la pantaloni, prin care sa trecem capatul sa nu balangane si intradevar sa nu se invarta dupa roata etc. In seara asta am fost si am facut rost de ceva oringuri metalice alungite, ca intradevar piese cum is alea de la ham trebuie sa mai caut si eu ca nu am gasit deocamdata. Incerc zilele astea smecheria sa vad ce o sa iasa. ;)

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 8th, 2012, 8:00 am 

Asteptam cu interes. Iar daca cineva face si vinde, ma abonez si eu la cateva seturi...

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 68 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next

Board index » Discutii tehnice » DIY (do it yourself)