Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Discutii tehnice » DIY (do it yourself)

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post Posted: February 10th, 2012, 12:10 pm 
Administrator

Intreb si eu sa ma aflu in treaba: nu e mai mare piulita de la cablu? cea/cele care tin cablul pe furca. Si cand apesi pedala sa scape filetul? Eu in acea zona as acorda atentie.

Baga o poza doua trei la partea de cablu + furca sau intalneste-te cu baietii din Bucuresti sa bage ei un ochi la situatie.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: February 18th, 2012, 9:45 pm 

problema era pedala trebuie schimbata ca a fost rupta si nu a fost bine sudata :-)

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: February 19th, 2012, 5:56 am 

si la a mea s-a sudat pedala de ambreiaj, atat de fostul proprietar cat si de mine.
viewtopic.php?f=14&t=55&start=210

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: March 23rd, 2012, 8:23 pm 

Tind sa cred ca pedala de ambreiaj rupta poate fi si din vina unui cablu de ambreiaj prost care functiona greoi. Eu am constatat asta la montajul primului cablu de calitate slaba. Apasarea pedalei cerea un picior de otel :lol: Am mai constatat si la alte Vitare treaba asta si cred ca e bine de verificat si starea pedalei in sine in cazul in care se schimba cablul si masina a functionat mult cu un cablu prost.
Actionarea pedalei in mod normal cu un cablu de calitate ar trebui sa fie foarte usoara, fara a pune alt stress inutil pe ansamblul pedala-caneluri-ax.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: July 9th, 2013, 6:09 am 

Multumesc pentru acest topic !
Cu aceste informatii am reusit si am scapat de pedala de piatra. Tocmai ce am inlocuit cablul cu unul TRW(cod GCC1890) pe motiv ca aveam o pedala de ambreiaj muuult prea tare.
Sa spun sincer, nu am fost complet convins ca asta era problema cu toate ca explicatiile date de tine au sens, insa dupa inlocuire am avut surpriza placuta de a constata ca pedala este muuult mai moale, asa cum ar trebui sa fie o pedala de ambreiaj. Am analizat cablul cel vechi pe care l-am dat jos si este din cel flexibil spiralat din prima categorie. Cel TRW este mult mai rigid la indoire dar suficient de flexibil cat sa nu puna dificultate la montare.
Pretul cablului a fost 110RON si am facut comanda de la un magazin de piese la intamplare de la mine din cartier, in baza codului de produs.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: August 3rd, 2013, 8:55 pm 

cris2109 wrote:
Multumesc pentru acest topic !
Cu aceste informatii am reusit si am scapat de pedala de piatra. Tocmai ce am inlocuit cablul cu unul TRW(cod GCC1890) pe motiv ca aveam o pedala de ambreiaj muuult prea tare.
Sa spun sincer, nu am fost complet convins ca asta era problema cu toate ca explicatiile date de tine au sens, insa dupa inlocuire am avut surpriza placuta de a constata ca pedala este muuult mai moale, asa cum ar trebui sa fie o pedala de ambreiaj. Am analizat cablul cel vechi pe care l-am dat jos si este din cel flexibil spiralat din prima categorie. Cel TRW este mult mai rigid la indoire dar suficient de flexibil cat sa nu puna dificultate la montare.
Pretul cablului a fost 110RON si am facut comanda de la un magazin de piese la intamplare de la mine din cartier, in baza codului de produs.

Ma bucur ca ti-a fost util topicul si ca ai acum un feeling normal la pedala!
Sper ca si altii sa invete ceva din asta! :mrgreen:

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 13th, 2013, 6:07 pm 

nr 1 esti domnul dragos. am inlocuit cablul cu unu TRW si merge ceas. nu mai am pedala tare. toata stima pentru acest topic.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 13th, 2013, 6:21 pm 

Il comand si il tin de rezerva......sa-l am la indemana.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

Board index » Discutii tehnice » DIY (do it yourself)