Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Diverse » Discutii diverse

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: TEPE PRIN PAYPAL
 Post Posted: June 28th, 2016, 1:49 pm 

De curand am mai descoperit o teapa in stilul trimite tu bani ca-ti trimit eu marfa, doar ca de aceasta data este trimite tu marfa ca-ti trimit eu bani...povestea este cam asa...
Am la vanzare pe unul din siteurile de la noi o masina....am fost contactat initial prin sms de un cetatean belgian dupa nume si numar de telefon... daca mai am masina de vanzare si daca da sa trimit cateva date pe un mail...am trimis mail...dupa o scurta negociere gen ”ultimul pret”...cumparatorul a acceptat pretul...si acum....sa scot masina de la vanzare de pe toate site-urile ca el este un cumparator serios dar nu poate ajunge el aici si serviciul nu-i permite sa faca plati decat prin paypal...deci trebuie sa-mi fac eu un cont pe paypal...principiul la paypal este ca el pune bani in cont...dar eu nu pot sa-i scot pana el nu primeste marfa...trimite el pe cineva sa verifice si sa ia masina...dupa care anuleaza tranzactia paypal...si vanzatorul ramane si fara masina si fara bani.
Pentru cei care nu cred ca se poate da teapa prin paypal....la fel ati crezut si ca western union ca este complet sigur...si sunt o gramada de tepe date.Am stat si am citit destul de mult in ultimele zile pe diferite site-uri din afara despre aceste metode si sunt desule persoane care s-au pacalit...deci MARE ATENTIE
Mai jos va atasez mailul trimis de respectivul...
primele au fost sms, dupa care..

Bogdan Catalin Salut, masina este inca la vanzare. Daca te intereseaza ceva anume te rog sa intrebi. Bogdan

Jun 22 at 3:46 PM
Eric Camille Hello Friend, I am really interested in the immediate purchase of your merchandise and i will like to know how long have you owned it?? what's your best price for it and when last was it serviced?

Jun 22 at 3:51 PM
Bogdan Catalin hello, whether it's land rover, I usually have a year-to-date service, the car is going very well. If you want your country recording must tell me to talk to documents. Now the car is not registered i

Jun 23 at 6:15 PM
Eric Camille Ok... What is your best price for it? On Thursday, June 23, 2016, Bogdan Catalin

Jun 23 at 6:54 PM
Bogdan Catalin 7500 euro

Jun 24 at 9:30 AM
Eric Camille <thidek0005@gmail.com>
To Bogdan Catalin Jun 24 at 10:03 AM
Hello Seller,

Thank you for the fast response. I'm okay with your price and I need you to understand that I want to buy it immediately so remove the advertisement from the website and consider me as your favourite buyer. Due to my work location, I'll not be able to come in person to pick up the Car after payment but I'll be arranging with a Shipping Company who will be coming to your doorstep to test and pick up the Car for shipment after which I've sent you the Payment via PayPal which is the only option I've now because there is no Bank close to where I work in a Mining Site. Do you've a PayPal account for the payment? If no, kindly visit www.paypal.com to register, you can attach your Bank Account or Credit Card to the PayPal account and it is very fast, reliable and secured.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: TEPE PRIN PAYPAL
 Post Posted: June 28th, 2016, 2:31 pm 

O alta povestioara asemanatoare a patit-o un amic tot cu o masina....cumparatorul era din Constanta , dar era militar si era plecat in Afganistan si cand ajungea in Romania se cam grabea si avea treaba...concluzia la sfarsit era sa-i dea contul si PAROLA !!!!....pentru ai transfera bani....

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 29th, 2016, 5:30 am 

Puteai sa listezi masina pe ebay si sa o cumpere de acolo cu paypal. Tranzactia paypal nu se anuleaza chiar simplu. E nevoie de dovezi ca a existat o frauda inainte sa anuleze tranzactia. Am patit eu pe ebay. S-a sesizat ebay-ul ca o cumparatura chilipir pe care am facut-o e teapa si mi-a zis sa deschid un caz. Am anulat tranzactia la banca unde am cardul si cu toate astea paypal a tras banii pt. ca tranzctia fusese deja autorizata. A durat cateva zile pana ebay a dat rezolutie in favoarea mea si abea dupa a returnat paypal banii.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 29th, 2016, 7:52 am 

nu am cautat sa ajung mai departe cu clientul deoarece...sunt cateva chestii ciudate...
1. masina este pusa la vanzare pe un singur site din romania
2. masina nu este pe numele meu, ceea ce i-am si spus in mail..dar nu il deranjeaza ( ciudat pentru ca straini ...cu romanii sunt foarte sceptici)
3. este intr-un loc unde nu poate vorbi telefonic...ca la teapa cu batraneii care au casa in ungaria langa lacul Batal
4. cumpara masina din Romania cu un pret mare...cand o poate lua de mai aproape...Germania, Olanda
si ar mai fi dar nu imi vin acum in cap...
din ce am mai citit pe net...ar exixta ceva smecherii care se pot face legate de conturile de mail...
teapa este doar probabila ....nu am luat-o...eu doar atentionez...sunt destui care se arunca cu capul inainte

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

Board index » Diverse » Discutii diverse