Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Aer liber - Intalniri » Propuneri - Intalniri si prietenesti

Post new topic Reply to topic  [ 270 posts ]  Go to page Previous  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Next
Author Message
 Post Posted: September 27th, 2012, 1:41 pm 

traseul pe care vi-l propun incepe la 7:30 din Bucuresti, intalnire la Big (Piata Sudului):
- coboram spre Oltenita si la km 31 facem dreapta spre Hotarele
- coboram pe fosta balta Greaca desecata de comunisti
- de acolo fie mergem pe coaste denivelate cati km vrem noi, fie mai mergem 8km pana la Dunare si continuam drumul prn padure si balti (sper sa fie apa in balti :P )
ne intoarcem seara in Buc.
ce ziceti?

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 27th, 2012, 2:48 pm 

am uitat data: Duminica, 30 septembrie
PS: va rog sa luati sufe ca eu nu mai am niciuna, le-am pierdut pe toate 3 :D

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 12th, 2012, 6:40 am 

desi am fost doar cu 2 tovarasi, a fost super faina iesirea de pe Dunare!
vine toamna, cad frunzele, se innomolesc drumurile... cand mai facem una cu totii?

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 12th, 2012, 7:18 am 

george_giurgiu wrote:
desi am fost doar cu 2 tovarasi, a fost super faina iesirea de pe Dunare!
vine toamna, cad frunzele, se innomolesc drumurile... cand mai facem una cu totii?

Si mai repede, pana nu iti vinzi masina. ;)

http://www.lapensiuni.ro/cazare-transil ... tarii.html

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 27th, 2012, 11:34 pm 

salut colegi

o iesire pe data de 08-12-2012 langa bucuresti la o inpotmoliada
mai multe detali gasiti aici

Impotmoliada este un eveniment cu un format special conceput pentru sprijinirea pasionatilor incepatori si nu numai, dar si pentru cultivarea spiritului 4x4 avand in final un scop umanitar (din toti banii incasati se achizitioneaza alimente de baza) respectiv ajutorarea in prag de sarbatori a unor familii modeste din zona Frunzanesti-Fundeni,CL
La o saptamana dupa eveniment (15.12.2012) se va face actiunea umanitara.

Ajungand la cea de-a 4-a editie, acest eveniment unic, atat in ceea ce priveste rata de participare cat si prin adrenalina oferita si-a propus sa iasa putin din sfera sabloanele binecunoscute si sa se situeze in categoria celor de tip spectacol avand in distributie atat actori de "Oscar" din domeniu cat si oameni simpli dar cu talent si dornici de afirmare.

Data evenimentului : 08.12.2012
Durata evenimentului : incepand cu 08.00 AM pana la "ultimul client"

Acces : pe ruta Cernica - Fundeni
Nota:abaterea de la aceaste ruta recomandata de organizatori se face doar pe raspunderea participantilor/vizitatorilor la eveniment.
Indicatiile privind accesul si plecarea din zona evenimentului sunt detaliate pe link-ul de AICI.

Doua clase :
HOBBY - se accepta orice fel de masina cu tractiune 4x4,indiferent de dotari
EXPERT - se accepta orice fel de masina cu tractiune 4x4,indiferent de dotari

Conditii de participare la ambele clase :
0.Licenta de pilot nu este necesara la acest eveniment.
1.Optional, asigurare de accident ptr o zi. Costa in jur de 30lei/persoana. Aceasta asigurare nu acopera daunele provocate masinii.
2.Individual sau copilotat (se poate si fara copilot).
3.Nu se accepta mai mult de doua persoane in masina (pilot+1)
4.Casca de protectie, centuri, lumini functionale, extinctor - obligatorii.
5.Declaratie pe proprie raspundere de asumare a riscurilor din traseu (fiecare pilot va semna la inscriere un astfel de formular) - obligatorie.
6.Consumul de bauturi alcoolice in exces este strict interzis. Organizatorii isi rezerva dreptul de a descalifica pilotul/copilotul daca acestia se afla in stare de ebrietate.
7.Nu se accepta contestatii. Intrucat este un eveniment "pro-hobby" si criteriile de departajare sunt clare, contestatarul este automat descalificat.
8.Organizatorii pot ajuta participantii in traseu fara ca acestia din urma sa fie penalizati in vreun fel.
9.In conditiile in care traseul devine total inaccesibil, prea periculos sau prea usor, organizatorii isi rezerva dreptul de a il modifica. In acest caz
se va parcurge din nou mansa respectiva de catre toti participantii calificati pana in acel moment.
10.Nerespectarea indicatiilor organizatorilor cat si cele ale agentilor de paza duce automat la scoaterea imediata a contravenientului din spatiul destinat acestui spectacol. Fac aceasta precizare intrucat in zona exista culturi agricole pe care organizatorii doresc sa le protejeze.

Nu se va face nici un fel de rabat de la aceste reguli sau conditii!

Locuri:
HOBBY : 32 masini
EXPERT : 32 masini

Traseu :
Traseul este unul de tip trial, tehnic si sistemul a fost gandit astfel incat perechile concurente sa aiba sanse egale.

Traseele pentru HOBBY vor fi trasee usoare (gen trial standard) si vor putea fi duse la bun sfarsit de masini nepregatite 4x4.
Traseele pentru EXPERT vor fi trasee din gama mediu (gen trial open) si vor putea fi duse la bun sfarsit de masini pregatite 4x4
(anvelope MT, troliu, rollcage etc)

Recomandari:
1.Anvelope MT si troliu
2.Rollcage exterior(sau interior)
3.Mult sange in veioza

Program eveniment :

Partea intai a evenimentului :
08.00-09.30 - Confirmare inscriere si clarificari financiare
09.45-10.00 - Briefing ambele clase
10.00-17.00 - Desfasurarea evenimentului (calificarile, optimile si sferturile)

Partea a doua a evenimentului (dupa apusul soarelui)
18.00-22.00 - Desfasurarea evenimentului (semifinale, finala in doua manse)
23.30-24.00 - Desemnarea celui mai talentat, rezistent si mai calculat participant ptr ambele clase

Desfasurarea :
Unicitatea acestui eveniment consta in faptul ca exista posibilitatea ca participantii sa-si aleaga singuri
perechea din optimi, asta daca bineinteles trec amandoi de prima mansa in urma careia se vor califica doar cei mai buni 16 timpi.
E timpul ca dupa un an de tensiuni, conflicte, contre, ambitii, acum la sfarsit de an, prin intermediul evenimentului nostru sa va demonstrati in teren stiinta, ambitia si rezistenta in ceea ce priveste acest hobby, sa va descarcati de toate energiile negative si sa aratati ca sunteti mai bun decat "oponentul" dvs care "v-a aruncat manusa" intr-un mod trasparent, cinstit si distractiv !

Incepand cu mansa a doua traseele vor fi de tip sincron, adica ambii participanti vor pleca in acelasi timp, iar cel care va avea parcursul cel mai lung ca timp (la timp se vor acumula penalizarile: 30sec/banda rupta; 30 secunde/stachet doborat) va fi automat eliminat.

In cazul in care nu se inscriu minim 17 locuri/clasa se va trece direct la traseul sincron(optimi) la care vor participa 8 perechi.

Perechile se pot stabili direct aici pe topic unde se va tine atat evidenta inscrisilor cat si evidenta "meciurilor".
Daca nu vor stabili aceste perechi, organizatorii vor trage la sorti "optimile". Sferturile si semifinalele se vor trage la sorti de catre organizatori.

Pentru HOBBY : timpul fizic maxim ptr parcurgerea traseului este de 600 de secunde. Media de timp ptr traseu va fi de circa 240 de secunde.
Pentru EXPERT : timpul fizic maxim ptr parcurgerea traseului este de 600 de secunde. Media de timp ptr traseu va fi de circa 300 de secunde.

Taxa de participare :
249 lei/masina platibil integral pana la 30.11.2012
399 lei/masina platibil integral intre 30.11.2012 - 08.12.2012
Nu se percep avansuri.
Taxa se achita integral intr-un cont pe care il vom anunta ulterior.
Fara alte taxe suplimentare.
Va exista la receptia evenimentului o cutie ptr donatii pentru sustinerea actiunii umanitare.

Organizatorii asigura :
1.Formularistica
2.Traseu
3.Asistenta medicala de urgenta (paramedic)
4.Asistenta in traseu
5.Numere de participare (autocolant) la eveniment
6.Un set de casti de protectie ptr cei care nu au
7.Loc de luat masa
8.Catering (in taxa de participare nu va fi inclus cateringul)
9.WC-uri ecologice

Evenimentul-spectacol este organizat de Club 4x4 Bucuresti in colaborare cu
partenerii traditionali, atat cei din partea autoritatilor cat si societati private.

Organizatorii detin toate documentele si/sau aprobarile
necesare desfasurarii in deplina legalitate a acestui eveniment.

Aveti aici un remember a celor intamplate in anii trecuti :

2009- link forum eveniment 2009
2010- link forum eveniment 2010
2011- link forum eveniment 2011

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 27th, 2012, 11:53 pm 

Este un eveniment cu taxa. Nu am reusit sa pricep pentru ce dar se taxeaza. Daca or intra banii de taxa pentru umanitara e bine.

BMW 530d '09 S touring
Fiat 850 '67
Tractor U445 DT

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 28th, 2012, 7:10 am 

Bani care se aduna din taxe sunt pentru umanitara . Dar din ate am inteles evenimetul s-a anulat .

Din cauza interesului scazut, echipa de organizare anunta anularea evenimentului ("concursul").

Ne cerem scuze ptr eventualale neplaceri create si va multumim anticipat ptr intelegere.

Avand in vedere traditia si mai ales scopul acestui eveniment in data de 15.12.2012 actiunea umanitara se va tine.

Program actiune umanitara:
08.00-09.30 Intalnirea in parcarea de la Casa Iacob (intersectia centurii capitalei cu Sos Oltenitei)
09.30-10.30 Deplasarea pe traseul Centura-Cernica-Frunzanesti Fundeni.
10.30-13.00 Consumarea actiunii umanitare
13.00-17.00 O mica escala in locul unde se desfasoara Impotmoliada
18.00-....... Traditionalul ciolan la Casa Iacob ptr doritori

Din data de 02.12.2012 va fi anuntat public un cont unde se pot face donatii. Nu vor fi facute publice sumele ci doar oamenii care participa (daca evident ei isi doresc acest lucru) si suma finala stransa ptr cauza. Orice ajutoare materiale sunt binevenite pot fi trimise si depozitate la atelierul nostru din zona de centura sud pana la data desfasurarii evenimentului.

Intreg fondul va fi folosit ptr achizitia de alimente de baza, asa cum am facut si in anii trecuti.

Detalii suplimentare aici sau pe PM.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 28th, 2012, 7:28 am 

Cred ca daca se scotea acea taxa si era ceva mai mic 100 RON plus pe urma ce vroia fiecare sa mai doneze la fata locului actiunea ar fi avut mult mai mult succes.
Observ totusi ca exista un curent foarte "anormal" zic eu sa se plateasca taxe de participare si la "prietenesti". Inteleg taxele la o etapa de campionat dar in rest nu prea. Inteleg la asa ceva cont de donatii dar nu taxa ca doar organizatorii fac si eu munca de organizare la asa ceva benevol ca sa fie si donatia lor si prin donatia lor aduna lume care contribue.

Poate totusi nu gandesc eu corect. Nedormit de 48h mai dau rateuri la logica.

BMW 530d '09 S touring
Fiat 850 '67
Tractor U445 DT

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 28th, 2012, 8:18 am 

De cele mai multe ori la o prieteneasca organizatorul nu cred ca ramane cu prea multi bani in buzunar . La un asemenea tip de concurs nu este doar o adunare intr-un camp sau un simplu traseu pe un forestier . Iti trebuie o perioada buna de timp ca sa incepi organizarea unui asemenea eveniment care sa se desfasoare in siguranta dar sa fie si pe placul participantilor si ceva aprobari din partea autoritatilor .

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 28th, 2012, 8:23 am 

luckgil wrote:
Este un eveniment cu taxa. Nu am reusit sa pricep pentru ce dar se taxeaza. Daca or intra banii de taxa pentru umanitara e bine.

No comment :shock:

Serban, probabil ca eu o sa fiu prezent, dar ca spectator!
Daca o sa fie nevoie de o mana la impartirea ajutoarelor, ma ofer voluntar!

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 270 posts ]  Go to page Previous  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Next

Board index » Aer liber - Intalniri » Propuneri - Intalniri si prietenesti