Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Grand Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post Posted: February 13th, 2018, 5:17 pm 

Salut
Numele meu este Bogdan, sunt din Galati si am un Grand Vitara din 2000, 3 usi, motor 2.0 benzina.
Sunt foarte incantat de buburuza dar mai putin incantat de consum
As vrea sa ii montez un portbagaj off road deoarece nu imi incap lansetele in masina :))
Masina nu are bare longitudinale si nici alt fel de bare. Are prinderi in puncte fixe. Am cautat pe net de m-am saturat sa gasesc pe cineva care poate face un portbagaj cu astfel de prinderi.
Un sfat ceva? Poate s-a mai lovit cineva de aceasta problema si ma poate ajuta cu un sfat sau o parere. Pt ca singura solutie pe care o vad este sa comand din Anglia bare transversale pentru ca in Romania nu se gasesc cu prindere in puncte fixe si apoi sa cumpar un portbagaj off road pe care sa il prind de barele transversale. Solutia este destul de costisitoare
Ceva idei?
Multam

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: February 13th, 2018, 6:32 pm 

Daca te referi la roof rack...........
http://www.vitara4x4.ro/viewtopic.php?f=60&t=5576&hilit=roof

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: February 14th, 2018, 7:21 am 

Era un topic cu cineva care si-a pus bare longitudinale de la una cu 4 usi, din dezmembrari. A trebuit sa le scurteze, dar au mers ok.

E cineva pe facebook care se lauda ca are toate modelele la dezmembrat.
https://www.facebook.com/marius.dezmembrari.3?hc_ref=ART93X1aGWYEJSgM3Azvv0yeTMKCaLKYQy2zF-Jr9MAuyKKv7RD0jQO0H9_o6AC-1zk&fref=nf&post_id=1733324440095835

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: February 14th, 2018, 9:28 am 

Am cumparat bare longitudinale de la Sighisoara. Sunt pentru modelul cu 5 usi dar merg scurtate. Nu le-am montat inca si nici nu stiu daca o sa le mai montez. Problema este ca mai trebuie sa cumpar bare transversale si portbagaj. La un moment dat, o sa ma coste 1000 euro ca sa pun un portbagaj deasupra. Si prea multe bare... Nu vreau sa am bare peste bare si portbagaj care cantareste si el suficient. Nu o sa mai pot pune cine stie ce pe el...
Ma gandeam la ceva cat mai simplu. Dintre toti producatorii de bare transversale singurii care fac bare cu prindere in puncte fixe sunt cei de la Whispbar. 240 Lire sterline. Asta ca sa eviti barele longitudinale. Plus un portbagaj decent...
Ma gandeam ca poate cineva de pe acest forum a fost la un moment dat in aceeasi situatie si ma putea ajuta cu un sfat... Mai asteptam :)

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: February 14th, 2018, 3:21 pm 

Eu asa am facut http://vitara4x4.ro/viewtopic.php?p=81678#p81678. Ca sa nu am bare peste bare. Costurile au fost minime (l-am facut eu personal).

Apropo. Sa stii ca oricum nu poti pune greutati extreme pe barele longitudinale. Am dus niste scanduri, (sa zicem spre 1mc destul de verzi. Nu stiu greutatea), (inainte de a face roofrackul din poze) si am indoit putin suportii din fata a barelor longitudinale :( .
In cazul meu, intentionez sa car acolo niste trolere cu haine... si alte chestii relativ usoare cand plec in concediu.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: February 16th, 2018, 4:45 am 

mironeb76 wrote:
Salut
Numele meu este Bogdan, sunt din Galati si am un Grand Vitara din 2000, 3 usi, motor 2.0 benzina.
Sunt foarte incantat de buburuza dar mai putin incantat de consum

Frumoasa masina! S-a stapanesti sanatos.
Vad ca e cumparata de la Auto Park Buzau. Din cate stiu, Catalin nu aduce cazaturi.
Nu ar trebui sa consume foarte mult. A mea lua 12-13 in oras, dar sa ne intelegem, trafic de bucuresti, bara la bara, cand nu prea vedea a treia si afara 8 - 8.5, cu mers max 120 km/h.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: February 16th, 2018, 12:11 pm 

Salut.
Cred ca mai corect ar fi "Catalin nu aducea cazaturi" . Exterior arata bine. Si la interior este ingrijita. In schimb a fost "pregatita " pentru vanzare. Baia de ulei sparta, namol tot sasiul de nu curgea niciun gram de ulei pe jos si totusi... Radiator spart, galerie de evacuare crapata , distributia era gata si multe altele...
Am bagat in masina ( motor) 9000 lei. Si mai am de bagat bani. Nu imi mai fac probleme cu motorul acum. Dar este plina de rugina pe dedesupt. Doar este Suzuki iar rugina este caracteristica lor. Exceptie facand motorul, masina arata ok. Cu consumul m-am invatat. Eu am vrut benzina si am evitat motorina desi puteam gasi exact la acelasi pret una diesel. Am citit numai lucruri bune de motorizarea pe benzina de la masina asta. Cel putin pt motorul de 2.0. Doar ca niciun dealer de echipamente si accesorii off road nu considera aceasta masina cu inclinatii spre off road. Nu gasesti mai nimic pentru ea. Pentru ce am eu nevoie, nici nu trebuie sa exagerez cu accesoriile.
Consum 12-13 in oras si cam 10 afara.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: February 16th, 2018, 5:56 pm 

mironeb76 wrote:
Salut.
Cred ca mai corect ar fi "Catalin nu aducea cazaturi" . Exterior arata bine. Si la interior este ingrijita. In schimb a fost "pregatita " pentru vanzare. Baia de ulei sparta, namol tot sasiul de nu curgea niciun gram de ulei pe jos si totusi... Radiator spart, galerie de evacuare crapata , distributia era gata si multe altele...
Am bagat in masina ( motor) 9000 lei. Si mai am de bagat bani. Nu imi mai fac probleme cu motorul acum. Dar este plina de rugina pe dedesupt. Doar este Suzuki iar rugina este caracteristica lor. Exceptie facand motorul, masina arata ok. Cu consumul m-am invatat. Eu am vrut benzina si am evitat motorina desi puteam gasi exact la acelasi pret una diesel. Am citit numai lucruri bune de motorizarea pe benzina de la masina asta. Cel putin pt motorul de 2.0. Doar ca niciun dealer de echipamente si accesorii off road nu considera aceasta masina cu inclinatii spre off road. Nu gasesti mai nimic pentru ea. Pentru ce am eu nevoie, nici nu trebuie sa exagerez cu accesoriile.
Consum 12-13 in oras si cam 10 afara.

In ceea ce il priveste pe Catalin...se pare ca s-a taiat, ca maioneza! Asta e... astia-s oamenii! Masina trebuia verificata temeinic inainte de cumparare.
Ai bagat 9000 lei in motor?? :shock: :shock: Mi se pare de domeniul SF! Ce ai putut schimba la motor de suma asta? Chiar sunt curios!!

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: February 16th, 2018, 6:30 pm 
Administrator

Nu e complicat sa bagi 9000 lei in motor, depinde de unde și-a luat piesele, indiferent de piese

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: February 18th, 2018, 12:39 pm 

Astea ar fi in mare...Si mai sunt cateva chestii pe care le-am bagat, cauciucuri noi AT...
Adunate toate si cu manopera... faceti voi socoteala.
Puteam sa verific masina cat voiam eu. Nu mi-as fi dat seama dece probleme avea. Namolul amestecat cu ulei de pe cutie si motor nu permitea sa observi anumite sparturi, galeria de evacuare are o tabla care o acopera, radiatorul nu curgea foarte tare, iar celelalte chestii gen distributie sau garnituri sau termostat sau... nu se pot verifica decat daca deschizi motorul.
De asta am spus ca acum chiar nu imi mai fac griji de motor. Cel putin 250000 km ma tine fara sa mai bag ceva in el. Si sincer nu cred ca o sa fac eu atatia km cu ea tin and cont de destinatia buburuzei :)

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Board index » Masina mea Suzuki » Grand Vitara