Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Grand Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post Posted: September 20th, 2017, 3:52 pm 

Salutare, doresc sa va explic o prblema care am avut-o in acest weekend la cateva trasee de recunoastre in zona Radauti.
Utilajul :
Grand Vitara 2 usi,2000 benzina,automata,inaltata,31 la roata, AVM, troliu, grup fonta, etc...utilaj in toate mintile.
Problema:
la urcarea pe panta cu inclinatie 80% adica PANTA ,plec de pe loc in 4x4 low, turatie 5000,si la jumate se taie gazul ,si raman ca prostul in deal. Masina nu se mai tureaza mai mult de 2000 de tura si la roata 0 transmisie...
Mentionez ca motorul se incinge pana la 100 grade,si efectiv nu poti sa tii mana pe capota.In masina in dreptul cutiei de viteze "arde".
Am incercat si seara cand temperatura era mai scazuta, aceeasi problema. Urcat pana la jumate ,apoi troliu, si plecat din panta cu turatie 2000.....abia,abia ajuns in varf.
Traseu perfect, fara ruperi de aderenta, fara radacini , larg, doar inclinatie destul de mare .
La masina s-a schimbat semeringul de la palier si meseriasii au dat jos cutia de viteze si au desfacut "piesa dracului " ca nu-mi vine acum.....
Va multumesc si astept un feeback daca cineva s-a mai "lovit" de aceasta problema.
Florin Stelea
P.S. anuntul a fost postat si pe forumul mare dar se pare ca doar eu sunt singurul cu aceasta problema

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 21st, 2017, 8:15 am 

Din cate stiu eu, pantele cu inclinatia asa mare nu prea sunt facute pentru cutiile automate, dar doctor Soso te poate ajuta

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 22nd, 2017, 5:24 am 
Administrator

in primul rand se recomanda un radiator separat pt cutia automata.
apoi cine mai stie cum este reglat cablul de comanda si cel de kick down de la cutie,nivelul si calitatea uleiului,temperatura daca depaseste 150 grade intra in avarie

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 22nd, 2017, 2:13 pm 

sosobum wrote:
in primul rand se recomanda un radiator separat pt cutia automata.
apoi cine mai stie cum este reglat cablul de comanda si cel de kick down de la cutie,nivelul si calitatea uleiului,temperatura daca depaseste 150 grade intra in avarie

da,am sa incerc sa pun nventilatorul de ac pe direct si apoi sa vedem cum sa comporta.Daca avem iar probleme facem loc si pt un radiator de ulei la cutie.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

Board index » Masina mea Suzuki » Grand Vitara