Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Grand Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: ce sa fie???
 Post Posted: April 20th, 2017, 5:35 pm 

Salutare! Acum cca o luna m-am procopsit cu o Grand Vitara 1,6 din 1999 în 3 uși...
Constat ca uneori fără o ciclicitate evidenta am ceva zgomote ciudate la ea...
In principiu apare un zgomot ca de frână blocata / scârțâit înfundat / hârâit... pare sa fie de undeva din partea din fata a mașinii !!! nu se manifesta în modificarea ținutei de drum în vre-un fel.
Apare la viteze mici (as spune sub 20 km/h, spre exemplu când încetinesc/frânez pentru a opri) nu am sesizat zgomotul la viteze mai mari, nu am sesizat zgomotul dacă frânez ceva mai energic și nu încetinesc treptat.
Pare ca se aude ceva mai frecvent dacă merg cu cuplaj 4x4 (simptomele sunt aferente mersului pe asfalt, încă nu am verificat în afara asfaltului si am cuplat pe distante relativ scurte pentru acest test). NU am verificat încă la varianta cu reductor cuplat....
Am eliminat varianta probleme frâne - verificate sunt în regula, cauciucuri noi (actuale resapate Ranger Insa Turbo dar făcea la fel și cu Falken-ul vechi ff uzat).
Precizez si ca am schimbat tot ce înseamna lichid în mașina ...

Mulțumesc anticipat !

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: ce sa fie???
 Post Posted: April 20th, 2017, 6:32 pm 
Administrator

-bine ai venit
-de unde esti?
-zgomot ciudat nu este relevant
-asociaza cu ceva,in 4x4?,
-ce tip de cuplaje ai pe fata,teoretic ar trebuii sa ai flanse directe
-localizeaza mai bine zgomotul

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: April 20th, 2017, 6:46 pm 

re-salutare...

-bine ai venit
Bine v-am gasit!!

-de unde esti?
Momentan Bucuresti

-zgomot ciudat nu este relevant
Chiar îmi e greu sa-l asemăn cu ceva mai clar - parca ar fi o bicicleta căreia ii aluneca frâna pe saboți

-asociaza cu ceva,in 4x4?,
Momentan nu am cu ce asocia, GV-ul inca nu a vazut terenul de când e la mine, am observat numai pe asfalt pe drum plat si drept. Azi am cuplat 4x4 pt cca 1 km in drum spre casa si mi s-a părut ceva mai frecvent decât in varianta 4x2. Incă sunt in dubii daca maine sa plec cu GV-ul pt cca 300 km din care probabil vre-o 15-20 de forestier - acolo as avea unde sa-i probez toate cele... dar mi-e sa nu o aduc înapoi pe platforma...

-ce tip de cuplaje ai pe fata,teoretic ar trebuii sa ai flanșe directe
asta chiar ma depășește în acest moment... trebuie sa caut sa citesc / întreb etc...

-localizeaza mai bine zgomotul
initial mi s-a parut ca e pe stanga fata (cumva poate si pentru faptul ca știam ca trebuie sa-i schimb bratul de acolo, dar acum cu brat nou si verificat frane... tot se manifesta).

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: April 20th, 2017, 7:32 pm 
Administrator

eu inclin sa cred ca sunt rulmentii din butucul rotii pe care se sprijina planetara
-va trebuii sa demontezi flansele directe(in mijlocul rotii fata ai o flansa care se demonteaza(6 suruburi cu cheie de 12)
-daca demontezi flansele si nu mai suna e clar
-te rog sa ma suni maine seara,si sa fi pregatit cu tolba de informatii(nu parca si cu daca)

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: May 4th, 2017, 5:27 pm 

Re-salutare... ! Asa cum a intuit Sorin scrașneala... venea de la rulmentul din fuzeta. A fost frustrantă chestiunea pentru ca avea o manifestare atipică... până când în we trecut am încercat un traseu și după 145 de km parcurși (116 fiind pe A1 la cca 120-130km/h) în care nu s-a manifestat sub nicio forma, a început distracția - mai întâi o huruiala ff scurta (am crezut ca e de la cauciuc, ca am prins o fisura în asfalt) apoi alta... și încă una ... până când aproape ca era continuu... și mă scotea din minți mai ales ca rezona în mașina și parcă începuse să trepideze podeaua. Am oprit în drum, m-am uitat ca prostu la roata pe exterior... și am pus mâna pe telefon (degeaba era vacanta/liber peste tot). Asa că am plecat înapoi spre București cu viteza de croazieră maxima 50 km/h. De la Pitești am venit pe drumul vechi la asa viteza, pana când la un moment dat eram scos din minți - indiferent de viteza huruia și la 15 și la 30 și la 50 km/h asa ca am tras pe un drum lateral pe macadam sa fumez și sa-mi revin din huruiala.... După cca 1 km de macadam la reintrarea pe asfalt nu a mai huruit deloc până azi când a avut parte de schimbarea rulmentului alături de 3 din cele 4 cruci de la cardan.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: July 27th, 2017, 11:13 pm 

... după ce am rezolvat ce era de rezolvat la masina, a avut parte de mulți km de forestiere și drumuri de munte, pare ca-mi place cum se mișca acum.
un mic exemplu mai jos... (sper sa si mearga)

https://www.facebook.com/gheorgheantonel.herisanu/videos/973099829496287/

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

Board index » Masina mea Suzuki » Grand Vitara