Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Grand Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post Posted: November 25th, 2015, 12:07 pm 

Va salut,
Sunt Daniel din Alba posesor de Grand Vitara de 2 ani si detinator de Vitara alti 2 ani inainte.

Dupa 2 ani in care am folosit masina fara nici un fel de modificari, de 1 luna am decis ca e timpul pentru ceva mai mult, nu fac offoad extrem, dar am nevoie de o masina de teren datorita zonei in care traiesc. Masina se comporta foarte bine in teren chiar daca nu are blocant, cu niste cauciuri bune si ceva cunostinte poti trece peste aproape orice, spun aproape orice deoarece de cateva ori am ramas suspendat in locuri unde alte masini adaptate n-ar avea probleme, asa ca am decis ca e momentul pentru un suspension lift. Zis si facut, stiam de Soso pe net dar n-am discutat niciodata cu el am vazut review-uri bune si foarte bune si imi pare rau ca inainte sa ma apuc de aceasta treaba nu am discutat cu el, am nimerit peste un "prieten" al lui care din ce mi-am dat seama nu prea stia ce vorbeste, dar a fost prea tarziu pentru ca am luat un kit suspensie de la el, a sosit l-am montat si de acum probleme...
Spatele e ok, dar pe fata flansele de 3,5 au inaltat masina prea mult planetarele stau incordate, bieletele antiruliu abia le-am bagat si altele... Am sunat sa intreb care ar fi problema pe cei de unde am luat kitul si mi-au zis ca sigur nu-s arcurile originale de asta e aceasta problema sa schimb arcurile si totul e ok.In plus n-am cum sa reglez unchiu la roti iar rotile merg mai rau decat la caruta acum... Am zis oate asta o fii de vina, dar intai am incercat sa caut detalii n-am prea gasit asa ca dintr-o cautare in alta am ajuns la Soso si am zis ca e timpul sa vorbim. Am inceput povestea si desi mi s-a parut foarte dur in convorbire imi placea ca stia ce vorbeste si nu a incercat sa imi bage neaparat piese sau marfa pe gat, m-a luat pas cu pas desi a zis ca e foarte ocupat. Am studiat forumul si am descis sa urmez cele recomandate, am luat de la el flansa cardan si camber bolturi care sper sa rezolve problemele mele + o sa iau la strung flansele de pe fata de la 3,5 la 2 cm asa cum am primit recomandatea, toate astea fara sa schimb arcurile asa cum indicau altii.

Momentan masina arata asa:
Image

Adica prost, n-am mers decat maxim 20 de km cu ea asa si astept piesele de la Soso ca sa ma apuc de treaba si sper sa termin cu bine primul upgrade.
E echipata cu cauciucuri Insa Turbo Dakar 195x80 R15 iar de iarna am Michelin aceleasi dimensiuni, pe genti de aluminiu ramase de la Vitara, cu care n-am avut probleme sa frece sau alte chestii.

O sa revin cu poze si dupa ce montez celelate anexe despre care nu mi-a zis nimeni nimic pana la Soso si dupa ce ii urmez sfaturile. Sper sa pot regla si unchiul si totul sa fie pregatit si fara alte probleme secundare...

Multumesc pe aceasta cale de sfaturi si ca m-ati primit in grup.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 25th, 2015, 4:44 pm 
Administrator

bine ai venit.
te rog sa nu circuli cu masina in halul asta,e pacat sa rupi grup/planetare.
deci babuinul de la sibiu a inchis un magazin si a facut altul...MARKET 4X4....unde vinde aceleasi porcarii pentru vitara , si mai nou da chitul de vitara si la grand vitara si la vitara diesel.pe deasupra mai acorda si consiliere de specialitate.sit. cu divizie tehnica,achizitii si vanzari (toata carciuma e 1 babuin)
te rog sa faci ce am spus si o sa fi multumit.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 25th, 2015, 4:55 pm 

Masina sta pe bara de 1 saptamana (atat nu a stat pe loc de cand am cumparat-o) asa ca mai rezist cateva zile pana ce vin anexele si pana ce le montez, o sa va tin la curent cu tot ce se intampla.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 26th, 2015, 5:53 pm 

Am primit flansa si camber bolt-urile maine ma apuc de treaba sper ca pana seara sa fie ok masina.

Apropo am mai vazut undeva ca un astfel de suspension lift ar necesita ceva flanse sandwich pentru telescoapele din fata si deasemenea ceva flanse (biscuiti) pentru bara stabilizatoare ca sa nu stea foarte incordata!?

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 26th, 2015, 6:32 pm 
Administrator

LA AMORTIZOARE AI PRIMIT CE TREBUIE. daca respecti montajul cum am spus eu (blocant de suruburi sau 2 hafturi de sudura nu vei avea probleme.
bara stabilizatoare iti sugerez SA O DEMONTEZI , nu o sa-i simti lipsa (faci masina mai usoara si nu mai investesti in bielete antiruliu in fiecare an)

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 26th, 2015, 7:38 pm 

In ceea ce priveste bara stabilizatoare, iti pot spune ca nu e mare diferenta fara ea. Masina se comporta foarte bine. Si eu am renuntat la recomandarea lui Soso, si nu imi pare rau.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 26th, 2015, 8:29 pm 

ok, multumesc de recomandari. Ramane sa ma apuc de treaba!

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 27th, 2015, 4:54 pm 

Dupa o zi de munca si destule probleme acum odata cu seara cred ca am ajuns la o formula.
Am urmat pasii expusi de soso si supriza, dupa ce am luat din flansele de pe fata 1,5 cm de la 3, 5 la 2 am montant camber bolturile am lasat masina pe roti mai nici o modificate toate stateau extrem de prost si incordate, asa ca am decis sa scot de tot flansele, am lasat masina pe roti fara flanse, dar din cauza prelungitoarelor de la telescoape acestea cred ca dadeau in fund si masina tot prost steta...am scos si prelungitoarele de la telescoape si am lasat masina pe roti si surpriza...sta ok.
La ochi pare sa fie o foarte mica diferenta intre fata si spate(unpic e mai ridicat spatele acum) dar masina arata acum mult mai ok si cred ca si functioneaza ok.
N-am apucat sa fac poze ca m-a prins seara dar am sa fac maine si le adaug.

In concluzie e posibil ca arcurile fata cu care am cumparat masina sa fie altceva decat de suzuki pentru ca sunt foarte tensionate, le-am scos de pe brat foarte foarte greu si dupa multe rugaciuni... sau sa fie arcuri de la un kit de sl de 5 cm...habar n-am dar nu cred ca e nevoie de nimic pe fata.

Oricum masina statea stock cu fata mai ridicata, iar la prima revizie dupa ce am cumparat am schimbat telescoape si un arc pe spate, la 2 luni s-a rupt si celalalt am psu totul original... pe fata n-am schimbat nimic legat de arcuri si telescoape si de asta ma gandesc ca e posibil ca masina sa fii avut un kit sl pe ea dinainte sa o cumpar ca alta idee n-am de ce acum sta bine in aceste conditii.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 27th, 2015, 5:04 pm 
Administrator

daca puneai poze iti spuneam daca sunt arcuri de grand vitara.
deci ai alte arcuri si masina este echilibrata
pe spate este ok.
in mod sigur fata este foarte rigida.
sa ma suni deseara dupa 8.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

Board index » Masina mea Suzuki » Grand Vitara