Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post Posted: October 2nd, 2017, 6:57 am 

Am luat in 1 oct 2017, o Vitara SWB 1.6 16v, Metal top din '97. Anuntul de vanzare suna cam asa
" Vand Suzuki Vitara 16 Valve, inmatriculat in Romania, taxa platita si nerecuperata.
An de fabricatie 1997 (bord tip nou oval cu airbaguri).

* caroserie in stare buna, praguri si pod pedalier refacute total (praguri originale Suzuki).
* bullbar otel, praguri suplimentare inox montate corect si ferm, cu brate de otel.
* inchidere centralizata, oglinzi electrice, geamuri electrice, toate functionale.
* incalzirea functioneaza impecabil.

Motorul in stare excelenta:
* distributie schimbata, schimb de ulei si de antigel recent.
* kit ambreiaj nou-nout
* baterie nou-nouta Varta cu borne inverse.

Are schimbator 4x4 la mare si la mic, perfect functional, cu schimbator la bord.Are si MLR-uri manuale (se poate bloca manual pe 4x2, pt a nu uza planetarele).

* Tapiteria, bordul, plafonul si scaunele in stare excelenta.

Extra:
* suport de otel pe usa portbagajului pt bidon cu rezerva de benzina;
* suport pt bagaje suplimentar pe acoperis, marca Thule.
* un set de cauciucuri de iarna pe jante de otel + un set de cauciucuri vara, marca General Grabber, fara jante."

Astea sunt 2 poze de azi, proaspat spalata.
Attachment:
IMG_7732.jpg

Attachment:
IMG_7733.jpg

Momentan am dat doar jos aseara cand am ajuns portbagajul suplimentar de pe barele Thule. Urmeaza sa dau jos si suportul pentru canistra de benzina fixat "romaneste" cu 4 suruburi in usa din spate.
Voi mai face poze la parte de rugina, care este, cum era si normal sa fie. Urmeaza toata agitatia cu trecutul masinii pe mine si intre timp ca si parte tehnica, voi face schimburile de filtre, lichide, uleiuri peste tot. Distributia se spune ca ar fi schimbata, dar nu se stie numarul de km. Eu m-am gandit sa o schimb sa stiu 100% numarul de km si sa fiu sigur de o treaba.
Ma gandesc sa incerc sa rezolv si rugina daca se poate cat de repede.
Am niste intrebari legate de inaltare, de alte jante, de dimensiuni de cauciucuri ( momentan am gumele de pe masina si inca un set de 4 anvelope de iarna, voi pune poze). Eu as dori niste anvelope "legale" cu ce am in carte ca dimensiuni dar capabile de offroad si zapada.

Astept sfaturi si pareri. Voi reveni cu poze.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Cristi - 0741 249 269

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 2nd, 2017, 6:42 pm 
Administrator

te rog sa ma suni maine cand ai timp, e zi de telefoane,sa ai de scris sa nu repet chestiile tehnice.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 2nd, 2017, 6:54 pm 

Multumesc. Te sun maine cu pix in mana.

Cristi - 0741 249 269

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 6th, 2017, 7:41 am 

Dupa o perioada de latenta de asteptat, decizii de luat si asteptarea unei programari, azi a intrat in service. Sper sa prind Craciunul cu ea pe strazi / coclauri. Voi reveni cu poze si detalieri pe masura ce incep lucrarile. Momentan ma pun sa cercetez piata anvelopelor M/T, caut niste cauciucuri capabile tot anul si pe zapada, si noroi si pietre si asfalt. Am tot citit pe forum, stiu ca nu exista ceva perfect, dar sper sa gasesc cel mai ok compromis.

Cristi - 0741 249 269

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 6th, 2017, 10:40 am 

Salut,

Eu folosesc: Hankook Dynapro AT-M RF10 M+S 96T195/80R15 Hankook Dynapro AT-M RF10 M+S 96T, e doar o idee...

Mihai

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 6th, 2017, 4:20 pm 

Multumesc pentru sugestie

Cristi - 0741 249 269

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 14th, 2017, 7:33 am 

Momentan masina e in stadiul asta.

Attachment:
IMG_8090.JPG

Attachment:
IMG_8087.JPG

Attachment:
IMG_8085.JPG

Eu studiez momentan oferta pe piata/ google / poze pt bara fata metalica/bara spate metalica. Am citit diverse opinii despre legalitatea acestora in tara in cazul unei opriri RAR in trafic sau ITP. Voi ce parere aveti ?

De asemenea dupa citit multe topicuri aici, pe alt forum romanesc, dar si pe forumuri afara, am ajuns la concluzia ca pentru iarna, cine foloseste masina daily, dar ar vrea si o plimbare sau o incercare de offroad mai usor in weekend in timpul iernii, ar trebui sa uit de anvelope A/T sau M/T si sa merg pe o varianta gen : Goodyear Duratrac sau Dunlop Grandtrek. Si in restul sezonului parerile sunt iarasi impartite in functie de cat offroad vede masina vs cat asfalt.

Daca s-ar putea as dori pareri de la cei care folosesc masina zi de zi si cum si cu ce s-au descurcat mai bine. Legat de dimensiuni, la mine in carte am : 195R15, 205/70/15 si 205/75/15. Care dimensiune ar fi recomandata pt iarna ?

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Cristi - 0741 249 269

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 14th, 2017, 8:24 am 

Dupa mine, cam orice MT inafara de Simex, Tractor, Swamper. si alte similare, merge fara probleme pe asfalt.

Eu am renuntat la a avea 2 randuri de roti. Merg cu MT-urile cateva sute de Km pana la munte fara nici o problema. Iar odata ajuns acolo, reduc presiunea, cuplez mrl-urile si bag offroad ... mediu. (Scap de schimbat roti, de carat roti - nu prea e spatiu pt asta in GV, nu am treaba cu roti de vara/iarna - MT-urile sunt inscriptionate M+S)

Parerea mea. :)

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 14th, 2017, 8:32 am 

Am auzit si asta, unii se descurca cu MT si iarna pe asfalt, dar am inteles ca precautia si atentie trebuie sa fie la 110% in cazul asta, pentru daily driving iarna pe asfalt. Inainte sa incep studiul si eu ma gandeam ca o singura pereche de anvelope ok vor rezolva problema, dar acum sunt sceptic dupa studiul facut si de aceea m-am gandit la 2 randuri bune de anvelope

Cristi - 0741 249 269

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 14th, 2017, 8:58 am 

Pe gheata, zapada batatorita, nimic nu bate gumele dedicate de iarna (excluzand cuiele si lanturile :) )

Fix cand am cumparat masina si ma intorceam acasa, m-a prins un viscol prin munti, de se depunea vazand cu ochii. Am cuplat 4x4, si am mers (.... cu emotii :) - necunoscand nici masina)... dar tot mergeam mai repede decat cei cu masini mici. Deci... se poate. Ce-i drept, MT-urile nu te ajuta prea tare in situatia asta, dar nici super naspa nu e. Te obisnuiesti. Mergi mai incet. :)

PS. Cu alta ocazie, unde eu am ramas imoptmolit in zapada (patinau rotile, zapada nu era mare, da era un pic la deal), un nene a trecut fluierand pe langa mine, inclinat lateral peste un mal de aproape un metru ... cu Simexuri 8-)

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara