Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Vitara "Aia mare"
 Post Posted: December 16th, 2016, 7:06 am 

Salut,

ma numesc Radu, sunt din Sibiu, si am achizitionat o Vitara LWB, fosta a lui ABunea.

Familia a denumit-o "aia mare" :D.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Last edited by Taz-Mania on December 16th, 2016, 7:13 am, edited 2 times in total.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Vitara - Suzi ;)
 Post Posted: December 16th, 2016, 7:07 am 

@Raul - masina, poate dupa cum sti are deja niste distantiere la roata (habar n-am de cat) deci este "latita", motiv ptr care nu-mi fac probleme de stabilitate...sper sa nu ma insel :))

@vlad.ion - nu le pastrez, deoarece "intelegerea" cu nevasta-mea era sa le vand sa mai scad din pretul masini...acum ea habar n-are cat or sa coste noile cauciucuri :)))

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Vitara - Suzi ;)
 Post Posted: December 16th, 2016, 7:14 am 
Administrator

Nu are nici un sens ideea ta. Dai astea NEresapate, pui unele (e adevarat, putin mai mici ca diametru) resapate iar la final vor avea cam aceeasi greutate cu astea "mari".

Da bara aia metalica jos de pe fata si o sa fii mai castigat decat sa schimbi cauciucurile iar daca tot vrei obligatoriu alte cauciucuri, pune 235/75/R15, in cazul actual ar fi limita de jos. O masina inalta cu roti mici = nasol atat optic cat si functional.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Vitara "Aia mare"
 Post Posted: December 16th, 2016, 7:22 am 

pai si cum rezolv cu politia (asigurarea) daca Doamne fereste ma bag in vreunu, si n-am cauciucurile din talon?

cat despre dimensiuni, ma mai gandesc...si caut unele ne resapate...de-oi gasi ieftine

...o idee ar fi, si asa macar pot pastra jentile....

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 16th, 2016, 8:22 am 
Administrator

Pe principiul asta, cum rezolvi cu politia (asigurarea) daca Doamne fereste te bagi in vreunu si ai bara metalica, troliu, masina inaltata si altele care-or mai fi.

Daca gandesti asa, ai facut o greseala ca ai luat o masina modificata, trebuia sa iei una stock, sa pui cauciucuri noi de iarna si gata.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 16th, 2016, 8:42 am 

ai dreptate....

faza cu cauciucurile schimbate, a venit de la prieten care are un samurai, si-l foloseste intens la vanatoare de ani buni. El mi-a zis ca 195/70 is cele mai bune....acum nici chiar asa, dar acum mi-ai bagat tu microbu cu unele mai mari, si m-am si apucat deja de cautat mai mari :)

Apropo, este cineva din Sibiu, care si-a facut masina bucatele, reparat tablaria, montata la loc si este si super multumit? daca da, as vrea o recomandare pentru un tinichigiu, bun, ieftin, si cum am citit pe undeva in forum, si tarziu acasa?

Multumesc

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 16th, 2016, 9:31 am 

Nu are nici un sens ideea ta. Dai astea NEresapate, pui unele (e adevarat, putin mai mici ca diametru) resapate iar la final vor avea cam aceeasi greutate cu astea "mari".

Da bara aia metalica jos de pe fata si o sa fii mai castigat decat sa schimbi cauciucurile iar daca tot vrei obligatoriu alte cauciucuri, pune 235/75/R15, in cazul actual ar fi limita de jos. O masina inalta cu roti mici = nasol atat optic cat si functional
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Salut,
Poate este off topic dar totodata poate il va ajuta si pe colegul in alegerea cauciucurilor, intreb parerea si recomandarea voastra ce model /producator ar fi mai ok la dimensiunea 235/75/R15 in cazul in care masina va rula 60% on road / 40% off road.Ca si reper eu am inclinat catre maxiss trepador m80/60 dar din discutia purtata cu soso pe acest subiect am inteles ca se uzeaza vizibil pe sosea. Ce-mi recomandati?
Multumesc,

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 16th, 2016, 10:15 am 

nu cred ca mai apuc pana dupa rev la un calc, asa ca va urez la toti Sarbatori fericite !!! si La multi ani !!!

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 16th, 2016, 10:20 am 

Multumesc la fel! Si subscriu la ideea ca o masina inaltata cu cauciucuri mici arata nasol. Ai o masina frumoasa, si e masina de mers unde cu cea de strada nu ajungi niciodata. Si pe jos e prea mult de mers.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 16th, 2016, 11:37 am 

Salut,

ca sa ma rada lumea, asa arata acum :D

.....sper ca nu pentru mult timp

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 60 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara