Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 93 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Next
Author Message
 Post Posted: October 19th, 2017, 7:05 pm 
Administrator

sunama maine te rog.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 21st, 2017, 1:53 pm 

După câteva schimbări la masina,parca arată din ce in ce mai bine!
Echipata de la Domnul Soso,cu :
- prelata noua nouță!
- distantiere de 5 cm
Mai am de montat bucse de poliuretan și arcuri un pic mai mari pe spate!

Cu ocazia achiziției făcute,am dat o fuga și pana la Soso,care este un om extraordinar!
( Soso,vinul pe care mi l’ai dat a fost criminal )

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 21st, 2017, 5:26 pm 
Administrator

ai baut vin adevarat nu din prafuri sau zaibar de slobozia :lol:
ma bucur ca esti multumit ,si te mai astept la mures,anuntat inainte.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 23rd, 2017, 5:00 pm 

Gata și bucaele de poliuretan + arcuri pe spate!
Acum urmează resegmentarea+semeringurile la supape,Garnituri,tot ce mai trebuie la motor!
Urmează acum sa cer și eu o fisa tehnica cât trebuie sa strâng toooate surubelele,chichițele de la motor,cu cheia dinamometrica pentru un Vitara 1,6 16v din 1997,Santana? Ce mă sfătuiți sa fac sa nu greșesc?
Va mulțumesc! O seara buna!

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 23rd, 2017, 7:07 pm 

Sa o duci la Soso...:)

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 23rd, 2017, 7:29 pm 

E cam departe,nu prea se merita sa o duc pana acolo. Într-adevăr am stat de vorba cu dnul Soso,e un om de nota 10,dar nu pot sta plecat 2-3 zile. Așa o fac la un prieten,dar a zis ca are nevoie de manualul tehnic sa stie cât sa strâng ( NM ) toate șuruburile de la motor(nu sunt mecanic).
Ar fi fost frumos sa mai ajung odată pe anul acesta la Soso,dar facultatea mă restrânge un pic!

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 24th, 2017, 2:22 pm 
Administrator

ia uite pe poza.....3 zile pe jos,faci si ...picior frumos,miscare,sanatate curata :lol:
ma suni maine ca am program de telefoane ;)

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 24th, 2017, 3:17 pm 

Buun,va sun mâine după masa!

Oricum după sărbători dau o fuga pe la tine! Poate facem un gratarel ceva,un ceaun,un șpriț și multă vorba!

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 7th, 2017, 6:33 pm 

Salutare tuturor!
Pe la sfarsitul lui octombrie am achizitionat o Vitara Cabrio din '96 cu hardtop din ABS(Santana), deci in 2/3 usi, 16V. Are si gaz pus (din pacate/fericire?). Are jante de tabla cu anvelope de iarna 195/80/R15. Ca scop, de ajuns la o casa batraneasca mai sus la munte (cu noroi dupa ploaie) cam 200m teren mai nasol, in rest OK, si drumetii gen Penteleu. Casa batraneasca la 200 Km de domiciliu, asfalt. Nu am de gand sa fac offroad extrem cu ea, poate nici macar mediu.
Acum "se pare" ca am inceput sa ma duc in fiecare zi la serviciu cu ea.
Blocul motor este schimbat de fostul proprietar in septembrie, achizitie de la Sorin, din ce am inteles.
Pana acum am reparat sonda indicatoare de 4x4 (multumesc din nou Sorin pentru indicatiile telefonice!), i-am pus un bulbar de ABS (pentru frumusete, recunosc), alte mici bibileli.
Am remarcat prima oara ca la viteze mari, cca 110km/h, la franat, "fuge" de fund. Dupa aceea am remarcat ca se intampla si la viteze mai mici.
In noiembrie i-am facut ITP-ul, nu mi-au zis nimic de sistemul de franare, a fost totul OK.
Sorin a zis ca am MRL-uri automate din cele vechi, sa le las in pace pana se strica.
Am facut o drumetie cu ea pe Penteleu, noroaie, balti, zdrong niste pietre (poate doar din lipsa de experienta). Cu totul, am mers cam 1200 Km cu ea pana acum.
Acasa zic sa o urc pe elevator sa vad ce-i pe sub ea dupa drumetie. Surpriza, in timpul manevrei, zdrang !!! S-a smuls, se pare, prinderea pe dreapta spate dintre sasiu si caroserie (bucsa etc). Mecanicul a oprit imediat si am dat-o jos.
Am cautat tinichigiu. A urcat-o iar pe elevator, probabil de data asta corect, ca nu s-a mai intamplat nimic. Ma gandesc ca primul mecanic a ridicat-o pe praguri si nu pe sasiu... In fine, la constatari am remarcat: rugina aferenta destula pe sub teroson (traba facuta cam de mantuiala de fostul proprietar), avaria cautata cu prinderea sasiu-caroserie, bara-suport transversala prindere rezervor mancata aproape complet de rugina, camasa telescop spate dreapta cazuta la baza de la locul ei (se vede tija), bara transversala de sub cutia de viteze, cred, cu prindere de sasiu stanga/dreapta, strambata, torsionata, dar inca in pozitie.
Dupa drumetie, problema cu franarea nu s-a agravat. A mai aparut o mica paraiala, in bord, nu foarte deranjanta.
Mai are o problema preexistenta cu caldura pe care am uitat sa o mentionez, in sensul ca nu functioneaza in toate pozitiile (in pozitia sus nu incalzeste, mai precis), dar incalzeste bine, inclusiv spre parbriz, ceea ce e OK, tinand cont de anotimp.
Asaaa, revenind la partea de caroserie, nu prea are chef nimeni sa se bage, inclusiv dupa ce le-am povestit varianta lui Sorin cu ridicarea caroseriei cu 8 cm si sudura de platbanda etc. Cand aud de VItara, aoleeeu! Cunoasteti pe cineva in zona Braila care m-ar putea ajuta?
Unde gasesc sistemul de prindere (am vazut ca sunt 5 piese componente de fiecare si sunt 6 puncte de prindere)?
Trebuie schimbata si bara aceea de sub cutia de viteze, nu? Este asa-zisa crossmember 2 ? Unde o gasesc? Cat de urgenta este inlocuirea? Unde gasesc (sau il face tinichigiul) suportul pentru rezervor? Telescopul se schimba cu totul (pereche)?
Cat de urgenta este reparatia, mai pot astepta pana la primavara pentru reparatii daca nu gasesc tinichigiu si sa folosesc masina, sau sa o trag pe dreapta?
In ceea ce priveste dimensiunile rotilor, in talon am 195/80/R15 si 205/70/R15, fiecare trecuta de cate doua ori ca sa-mi intre bine in cap... E o greseala? Varianta 205/70 ar fi de fapt pe R16? Asa reiese de aici:
https://www.wheel-size.com/size/suzuki/ ... =57:1,57:1
Nu doresc offroad extrem/mediu, cum am zis, si niciun fel de lift-ing. Dar nici sa o cobor cu 205/70/R15, fata de ce am acum (195/80/R15), o vreau stock, ca in talon. Trebuie mers la RAR pentru corectat sau asa e corect?
Anvelope ma gandesc sa iau all season AT-uri, neresapate, gen
https://www.pieseauto.ro/anvelope-vara/ ... 86209.html
sau
https://www.vadrexim.ro/anvelope-all-se ... 0-96t.html
Ufff! Am terminat...deocamdata! Scuze pentru "cantitatea"de mesaj, dar sunt si entuziasmat de achizitie si putin ingrijorat de reparatiile necesare. Nu stiu, dar promit sa invat sa folosesc in timp functia "search", daca v-am obosit cu lucruri care, poate sunt in alte topicuri.
Rugamintea mea fata de comunitate este sa ma ajutati si cu alte sfaturi si sugestii.
Multumesc mult !!!

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 7th, 2017, 7:30 pm 
Administrator

salutare.
asteptam macar 10 poze care fac mai mult decat povestea.
sunama maine dupa ora 9 (dimineata) ca e zi de telefoane.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 93 posts ]  Go to page Previous  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Next

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara