Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post Posted: June 25th, 2015, 2:48 pm 

Salut la toata lumea, prezint a mea vitara cu sperante de viitor 'utilaj' in adevaratul sens al cuvantului. Masina adusa din germania pe roti plus o remorcuta ( de 400 kg ) incarcata ochi, probabil cam riscant dar aveam si am mare incredere in neamtul de la care am achizitionat-o. Consum relavtiv ok, zic eu avand in vedere ca am parcurs 1400 km si a papat 110 litri. Am parcurs cam 1000 km prin tara si la prima vedere nici o problema. Am testat si 4x4 sa zic asa, pe la Belis pe noroae, masina se comporta ok. Marea mica problema este ca, am fost cu ea la R.A.R si au 'picat-o' pentru ca, citez 'nu iasa gazele', am intrebat din ce cauza ?! si ziceau sa merg la mecanic ca-mi zice el. Gresala mea din spusele altora a fost ca nu am lasat motorul sa mearga inainte sa-si puna ei sonda in esapament. A doua mica mare problema are ceva urme de ulei pe sub ea, o sa fac poze si o sa l-e postez. Sper sa puteti sa-mi da-ti un sfat. Multumesc

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 25th, 2015, 4:32 pm 

frumos autobus,sa o stapanesti sanatos,facem autogara la cluj,nici mie nu mi-au iesit gazele cand am fost la itp,cu astia de la RAR e mai complicat

dany_de_dany@yahoo.com email/mess

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 25th, 2015, 6:24 pm 
Administrator

Fain utilaj .
O sa ai ceva de munca la dansul
Dar la ce autobuze faine sunt la cluj ai de unde te inspira.
Orice problema tehnica ai salvează un nr din semnătură.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 26th, 2015, 8:59 pm 

Felicitari pentru utilaj, fain intradevar. Sa-l stapanesti sanatos si sa-l "uzi" sa creasca mare.

tel. 0744701931

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 27th, 2015, 10:43 am 

Felicitari pentru achizitie si bun venit in autogara Cluj :D
Suntem multi in zona Clujului cu autobuze si microbuze, asa ca ai de unde te inspira si de la cine sa ceri sfaturi. Ar fi bine sa te uiti pe sub ea sa vezi de unde se scurge uleiul... sunt mai multe posibilitati: baie de ulei, semeringuri la cutia de transfer (unde intra cardanele), in spatele motorului (spre parbriz)... daca identifici, fa niste poze si posteaza-le.
Ca si recomandari, pentru inceput (indiferent cat offroad vrei sa faci cu ea), schimba consumabilele: uleiuri (motor, diferential fata, diferential spate, cutie de transfer, cutie de viteze), filtru de aer... verifica sa fie la nivel lichidul de racire, frana si uleiul pt servo (borcan negru langa radiator).
Mai departe, recomandarile o sa le primesti in functie de ce vrei sa faci cu ea :)
Spor !

P.S: gandeste-te in viitor la un set de anvelope... cu astea faci offroad pe autostrada :D

Autobus 4x4 1.6 16V '91
marcu.vasile.cosmin@gmail.com

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 22nd, 2015, 7:06 pm 

Salut. O pauza cam lunga, dar sper sa revin in forta. Masina inmatriculata, urmeaza consumanilele. Am o singura problema la ea; calc ambreaj dau' antaia, si intra foarte greu, sau deloc, dar daca dau a doua sau orcare alta viteza, intra foarte frumos si in prima viteza ( problema e cand si cand ) inca ju am dus.o la mecanic, ma gameam sa cer parerea voastra. Inca ceva am ' prins ' la pret foarte bun un set de jante plus gume fulda tramp. Sper ca nu e o intrebaee prosteasca: se potrivesc pe vitara? 7JJX15 ET+00 janta echipata cu 225/75 R15

Sper sa pot pune si poze....

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: October 22nd, 2015, 7:18 pm 

Sper sa mearga ....

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 22nd, 2015, 4:30 pm 

Dupa mai multe cercetari si informari de pe forum pot sa zic ca.mi cer scuze, pentru intrebariile stupide. Am foat prea comod sa ma informez si asa am ai6ms sa pun asemenea intrebari. Daca nu am codul' jantei nu am de unde sa stiu daca se potrivesc la prezoane. Treaba cu intratul mai greu in prima viteza nu e o problema mare, imi spunea un mecanic.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 22nd, 2015, 6:11 pm 
Administrator

salutare
sunt bune jantele si ar trebui sa intre si pe masina stock(fara inaltare)
intratul mai greu poaate fi de la reglaj(mai strangi 2 ture de filet piulita din capatul cablului de ambreaj)sau din cutia de viteze (un sincron bulit sau ulei insuficient sau ulei gros)

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: November 24th, 2015, 5:16 pm 

Atunci am incredere in tine si l.e cumpar. Ma jntereseaza mai mult jantele, pentru ca vreau sa pun alte gume pe ele. Ma gandeam poate ma ajuta cineva cu, cotele de la sl. Cotele interioare, exterioare la distantiere respectiv cotele prelungitoarelor. Tata e cel mai bun strungar din cluj ( fac si putina reclama) si ma gandeam ca l.e poate reproduce cu usurinta, in cazul in care are material bun. Merci

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara