Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post Posted: September 9th, 2014, 11:06 am 

Salutari tuturor, dupa ce de ceva vreme citesc forumul m-am hotarat sa ma alatur voua...
De vineri sunt posesor de Vitara... :o Incantat nevoie mare, mai ales ca sper sa nu mai patesc rusinea sa raman infundat pe marginea baltilor/raurilor/deltelor si sa sap ore intregi pe sub masina si alte asemenea nebunii, cum am patit cu masinuta mea de pana acum! :evil:
Am atasat si doua poze cu ea, arata exact asa cum am cumparat-o. Hardtop-ul l-am dat jos sa vad cum imi vajaie creierii pe maidan... Dupa care mi-a trecut si l-am pus inapoi! :lol:
Urmeaza sa o inscriu si sa-i fac o inspectie generala si probabil mici (sper!) ajustari/reparatii.
Prima impresie este excelenta (drum de 200km + ceva coclauri de deal, parauri). Cam instabila la 80-90 km/h pe drumuri usor denivelate. Dar am citit ca este "standard" mai ales ca gumele sunt cam late. Cam zgomotoasa asijderea...
O sa revin cu alte comentarii si in mod sigur cu cersit sfaturi, nu ma pricep prea tare si parca nici nu m-as apuca la batranete sa invat mai mult decat trebuie... :?
Parca era un topic cu ceea ce trebuie facut musai la achizitie, da' al naibii sa fie daca-l mai gasesc! Un link m-ar ajuta sa evit sa pun intrebari cretine... ;)

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 9th, 2014, 11:35 am 
Moderator

Frumoasa masina, sa o stapanesti cu placere!

O rugaminte intainte de toate, sa te prezinti aici, sa stim cu cine avem onoarea si de unde:

http://vitara4x4.ro/viewtopic.php?f=24&t=2&start=1540

Legat de instabilitate, e din cauza anvelopelor foarte late. Daca treci la o dimensiune mai domestica o sa fie mai bine, doar ca nu o sa arate la fel de bine. Sfatul meu, verifica directia si bucsele punte fata/spate, sa fie totul in regula, si las-o asa, ca arata bine.
Daca o sa vrei sa mai te bagi prin ceva noroaie o sa ai de furca cu anvelope late si profil de strada.

Ce ar trebui schimbat/verificat ca sa fii cu inima impacata:

Filtre: Aer, benzina, ulei
Ulei: Motor, cutie viteze, cutie transfer, grup fata, grup spate
Distributia verificata, sa nu fie semne vizibile de uzura pe curea si rola.

Dupa, daca ai curaj, poti incepe prin a feri mocheta la picioare pasageri spate, in fata de asemenea podeaua, sa inspectezi rugina.

Restul, toate la timpul lor

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 9th, 2014, 12:09 pm 

Multumesc pentru raspunsul prompt si pentru sfaturi - bagat la tartacuta...
M-am prezentat la link-ul indicat, mi-am actualizat semnatura, sunt foarte disciplinat! :lol:
A propos de rugina, vestea buna e ca nu prea are, desi dupa cum inteles de la voi, asta e boala Vitarelor... Nenea de la care am luat-o, cred ca era un pic obsedat de rugina, asa incat a demontat tot interiorul, a intins vaselina (valvolina???) pe toata podeaua, a pus o folie de plastic si pe urma mocheta... :shock: Am ridicat-o si eu, si ... n-are rugina! Nici pe dedesubt, cat am putut vedea din pozitia taras pe branci, nu prea are. In general este destul de ingrijita in interior, dar ceva ajustari ii mai trebuie (de pilda, zdragane enervant tijele de blocare pe interior a usilor, pentru ca le lipsesc garniturile de cauciuc - sper sa gasesc asa ceva - desi pare un fleac ma face cu capu'... :( )

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 9th, 2014, 7:03 pm 
Administrator

frumos utilaj bogdane
pe langa ce a spus simy te rog sa insisti la semicaseta de directie(in partea opusa casetei de directie)este primul element care cedeaza de la anvelopele late si duce la directia instabila.
daca ai orice neclaritata/nelamurire te rog sa ma suni dupa ora 20.(daca sunt urgente la orice ora)

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 11th, 2014, 3:20 pm 

Nu e nici o rusine sa sapi sub masina... important e sa ai cu ce, nu ca mine la prima iesire in padure :D
Verifica si presiunea in anvelope si vezi si daca sunt echilibrate corespunzator. la 100km/h cu ATurile mele n-am nici o problema de genul.
O buna idee e sa verifici si crucile cardanice
Si nu uita: presiune mare = cauciuc rigid = rearanjarea organelor soferului
Spor la treaba si drumuri lungi.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 17th, 2014, 5:15 pm 

Astăzi am fost cu ea la mecanic. Cu lista mea de plângeri și mofturi, plus ce mai avea el de descoperit. Mașina e în stare (suspect) de bună, niște bucși pe care o să le cer lui Soso... Care se pare că sunt responsabile de dansul din fund când e 4x2 și merge la drum întins.
Dar n-avea tester așa că martorul din bord - CHECK ENGINE - rămâne încă un mister... Unde mă sfătuiți să mă duc (în București) să văd despre ce e vorba (pentru o diagnoză, bănuiesc computerizată)?

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 17th, 2014, 5:36 pm 
Administrator

autodiagnoza o faci tu cu o sarma de 5 cm .
ma suni maine (am timp de povesti), si rezolvam toate la telefon.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 17th, 2014, 5:48 pm 

Mai ieftin de-atât, probabil că nu se poate! :shock: Te sun cu siguranță, să vorbim și de bucșile alea și de alte trăznăi. Mulțam.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 22nd, 2014, 9:46 am 

După ce in decurs de două săptămâni am făcut vreo mie de kilometri, un pic şi pe câmpuri, mi-a dat prin cap că ar fi bine să verific unde e cricul şi cheia de roţi... :roll:
Şi dă-i şi caută, şi dă-i şi caută şi ... nimic! Unde dreaq ar trebui să mă uit (deşi cred că de fapt n-am!). Măcar să ştiu să fac rost de unul şi să ştiu unde se depozitează... :oops:

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 22nd, 2014, 10:49 am 
Moderator

Sub scaun dreapta fata cauta!
Daca nu e acolo, inseamna ca nu mai e!

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara