Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Vitara baltareata
 Post Posted: June 2nd, 2014, 7:07 pm 
Administrator

FASSSSSUL la buson face economia(mai ales vara)
o sa ai si putere mai buna(presiune crescuta la injector)

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 2nd, 2014, 7:14 pm 

Sper Soso, inca nu stiu ce efecte ar putea avea faptul ca nu este conectata linia de vapori, dar o sa aflu pe pielea mea daca nu gasesc panarama aia de recipient de plastic. Zona Galati, Braila, Tulcea stau cam prost la capitolul dezmembrari vitara.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 7th, 2014, 4:37 am 

Ieri am avut ceva timp pe care l-am dedicat Suzetei si am lucrat la dreapta fata. Am demontat MRL-ul si l-am spalat cu benzina, gresat cu ulei si dat o spoiala cu ceva sprai crom (mersi SOSO pentru ideea cu dalta si pentru suruburile trimise), scos planetara si schimbat simeringul la grupul fata. Cateva zile in urma am observat ca atunci cand este pe plan orizontal masina sta putin aplecata pe drapta. Problema am gasit-o in pivotul basculei care era montat deasupra basculei in loc sa fie dedesupt. Cu ocazia asta am asezat si pivotul unde ii este locul, am montat tot la loc, bagat ulei in grup fata si plimbare multa in natura.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: June 12th, 2014, 6:04 pm 

La ultima ploaie pasagerul a luat apa la picioare. Astazi am desfacut mocheta si m-am minunat de gaurile frumoase din podea. Am curatat toata rugina, am croit cateva petice dintr-o bucata de aripa de masina nemteasca (am ramas uimit cat de subtire este tabla vitarei si cat de groasa era acea aripa), am dat silicon din belsug, bagat o mana de nituri, dat mult grund de doua ori si la urma un strat de Protectia 3 in 1 pe ambele parti (in masina si sub masina in zona reparatiei). Personal am fost multumit de rezultat. Am facut acelasi lucru si in stanga spate.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: September 19th, 2014, 6:11 am 

Pana acum nu mi-a facut nici o problema Suzi dar de ceva timp am observat ca imi scade nivelul la lichidul de frana pana cand s-a aprins becul de avertizare in bord. Ambele conducte de frana erau corodate si rugina a strapun in vreo doua locuri (nu stiu ce a fost in capul innginerilor niponi cand le-au facut din otel). Le-am inlocuit cu conducte de cupru de dacie papuc diesel. Niplurile se potrivesc perfect. Atentie, sunt 2 tipuri de conducte frana dacie diesel, una cu nipluri identice in ambele capete (parca M10) si una cu nipluri diferite (unul mai mare si unul mai mic). La vitara se potrivesc conductele cu niplurile identice (M10). Conducta de dacie este mult prea lunga pentru vitara asa ca trebuie taiata si bercuita la unul din capete. Dupa instalare am completat cu DOT3 si aerisit sistemul. Rezultatul e superrrr. Atentie mare la desfacerea niplurilor vechi pentru ca sunt foarte ruginite. Eu am taiat conducta veche chiar de la iesirea din niplu si am folosit o cheie tubulara pentru desfacere lor (fixa sau inelara le vor rotunji si nu o sa le mai puteti desface) asta dupa ce am dat cu spray degripant. Acum imi astept comada de Deruginol de la wuerth (mersi de sfat Soso, foarte bun la rugina) pentru a mai astupa doua gaurele inainte de a veni iarna.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: July 4th, 2015, 7:06 pm 

Chiar daca nu am mai postat de foarte mult timp asta nu inseamna ca v-am parasit dragi colegi de forum. Pana acum vitara mea a mers ireprosabil si nu m-a lasat niciodata la greu. Zilele astea i-am acordat ceva atentie: astupat gaura de la pasajul rotii dreapta spate, astupat gaura pedalier (curatat rugina, dat cu deruginol, grund, protectia 3 in 1, silicon care si lipeste, tabla de capota nemteasca, nituri, mastic, iar grund si protectia). Am jurat ca nu voi suda deloc pe ea decat daca apare vreo problema structurala. Pasajele rotilor din spate spalate cu pompa de inalta presiune, dat cu deruginol si grund iar la urma suflat teroson cu pistolul special pentru teroson. Chederele usilor inlocuite cu chedere de dacia. Desfacut schimbatorul si bagat niste ulei deasupra, am gasit arcul rupt si trebuie sa vad cu ce il pot schimba. Urmatoarele probleme trebuie sa le rezolv in viitor: bucsa semicaseta facuta praf, suport cutie rupt, curge putin ulei din spatele motorului pe la simering delco. Vitara a ramas o masina super la care se lucreaza usor si inca imi place foarte mult.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: July 6th, 2015, 6:07 am 
Administrator

Sa ai spor.
daca ai probleme baga un telefon.

http://www.facebook.com/#!/Vitara4x4ro
sfaturi tehnice,piese NOI suzuki(vitara,jimny,samurai)
kituri de suspensie, body-lift,scuturi.
bucse poliuretan de vitara,samurai,jimny

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: July 10th, 2015, 10:34 am 

Multumesc SOSO, esti saritor ca intotdeauna. Am sa sun daca dau de greu. Ieri am schimbat tamponul la cutie si bucsa la semicaseta. Am inlocuit toate suruburile vechi cu altele mult mai bune de la un prieten mecanic. Masina s-a schimbat considerabil, pare mai inchegata si a disparut zgomotul care-l facea pe piatra cubica (probabil era de la semicaseta). Maneta schimbatorului nu mai tremura la denivelari in schimb vad ca cea de la reductor inca tremura. In viitor vreau sa-i schimb si tamponul la reductor, sa-i anulez catalizatorul si EGR-ul. Toate pe rand ca vreau sa ma mai si plimb cu ea.
Daca tot am dezvelit groapa din garaj am bagat si masina de strada care avea un scartait foarte urat la roata dreapta fata. Am gasit o pietricica intre disc si protectia de metal a discului. Tot la masina de strada am scos si rezervorul de lichid de parbriz care era spart si l-am lipit (am scapat de eroarea din bord care ma enerva).
Intr-un cuvant sunt foarte bucuros ca am rezolvat ceva probleme la ambele masini fara sa apelez la mecanici sau service.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: July 10th, 2015, 11:15 am 

Arata foarte bine lucrătura la poduri. Felicitari pentru inspiratie si munca depusa!
Sasiul e ok? Poate nu i-ar strica si lui o curățare cu pompa cu presiune si apoi o grunduire, uleiere, etc.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: July 11th, 2015, 5:37 am 

Podurile sunt probabil mai rezistente decat cand a iesit din fabrica (tabla de capota de passat ). Sasiul este super ok, nu are gauri ci putina rugina superficiala in cateva locuri. Parerea mea este ca sasiurile la viatra sunt facute dintr-un otel calitativ mult peste otelul din care este facuta restul tablariei. Am mai gasit o gaurica sub baterie care vreau sa-i aplic acelasi tratament si apoi sa curat si sa terosonez si partea din fata. La urma dau rezervorul jos, curat sasiul si o sa aplic restul de teroson pe burta dar nu cred ca reusesc sa fac asta pana in iarna.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Next

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara