Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Author Message
 Post subject: Re: Vitara baltareata
 Post Posted: May 16th, 2017, 5:52 pm 

Relantiul s-a rezolvat dupa ce am gadilat surubul de aer. Nu mai scade sub 800. EGR-ul il am deja anulat.
Ledbarul ma gandesc sa-l amplasez pe rama aceea metalica imediat sub capota, desupra grilei de radiator.
O sa stea pe bara pana gasesc o solutie ok.

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Vitara baltareata
 Post Posted: September 7th, 2017, 6:11 am 

Ieri am avut ceva timp sa ma ocup de suzeta. Pana acum m-a slujit bine si nu a facut probleme.
- caseta de directie curgea si avea joc. Am inlocuit-o cu alta SH dar in conditie buna.
- cand umblam la caseta, am observat ca semicaseta ava joc. Am inlocuit-o cu totul. Cea veche o sa-i schimb bucsa si o sa o tin de rezerva pentru vitor.
- Inlocuit pompa de servo. Cea originala avea nimic dar aveam alta prin curte care arata mai bine. Am gasit firul de semnal de pompa veche intrerupt. Acum nu mai scade turatia la motor cand fac din volan maxim stanga/dreapta.
- Alternatorul avea zgomot de rulmenti. Inlocuit cu altul. Din nefericire cel "nou" are 50 de A iar cel vechi avea 70. O sa-i cumpar un chit de reparatie (rulmenti, perii) si o sa-l refac cand am timp si pe cel de 70A.
- Curelele erau jalnice. Aveam noi prin garaj cumparate de aproape un an de zile de la SOSO. inlocuite si astea.

Rezultatul: directia mai ferma, nu mai joaca volanul, motorul mai silentios ca inainte si fara chitaituri enervante.

Cand lucram la motor am observat ca incepe sa curga ulei pe langa capac culbutori, bola veche la vitare. Am comandat alta garnitura si o sa o inlocuiesc cand am timp. Pana atunci trebuie sa ma lamuresc care e traba cu reglatul tachetilor. Mi se pare ca am unul care face putin scandal. Daca tot scot capacul, sa reglez si tachetii.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara