Register    Login    Forum    Search    FAQ

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara

Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Vitara "DAC"
 Post Posted: December 9th, 2013, 8:31 pm 

Salut,
Numele meu este Dan, din Tg Mures, m-am mai prezentat odata in alta rubrica, atunci nu aveam masina, acum am...m-am decis intre cutie automata si manuala, in favoarea ultimei, inca nu stiu din ce considerente; am ales manuala pentru ca toata lumea imi zicea ca e mai OK, dar argumente clare nu am primit....in fine, este o Vitara din '95, motor 1.6, 16v.
Am luat-o deoarece sunt pasionat de natura, de fotografia din natura si de off-road.
Masina, pana va ajunge la @soso, cred ca se prezinta in stare bunicica, rugina nu am vazut semnificativ, motorasul merge bine.
Claxonul nu merge, se aud ceva sughituri slabe, usile nu se inchid prea bine, in sensul ca intra usor vantul pe la piciorul stang, partea soferului, franele sunt umpic cam slabe, in sensul ca trebuie sa apas mai tare pe pedala, de mers merge drept, motorul suna bine....caldura nu da pe partea soferului, numai in partea drepta.
Fostul proprietar zice ca a schimbat distributia, uleiuri, filtre......
Deocamdata atat, voi reveni cand voi mai avea ceva de afisat.
Am nevoie de anvelope, ocazie cu care, poate are cineva de vanzare pe aici, la un pret bun!
Drumuri Bune!
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Re: Vitara "DAC"
 Post Posted: December 10th, 2013, 7:18 am 

Sa o stapanesti sanatos! Cred ca a fost model de anglia, dupa stopuri. Chiar daca ti-a spus ca a schimbat el distributie, etc e bine sa fii sigur si sa schimbi tu distributia, toate uleiurile, antigel, lichid frana, etc. Nu poti sa fii sigur. La a mea zicea la fel si cand i-am schimbat distributia am constatat ca nu era chiar noua cureaua, aveau joc intinzatorii, etc. Avea si factura pentru kitul de distributie, insa am zis sa fiu eu sigur si bine am facut. Daca ti se rupe cureaua.....

PS: e mai buna manuala, iti consuma mai putin, in teren poti exploata motorul mai bine, e mai usor de intretinut, etc. O sa mai vezi tu pe parcurs.

Actuala - Wrangler TJ putin modificat

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 10th, 2013, 9:00 am 

Felicitari pentru achizitie.
Esti un ghinionist. Locuiesti in SosoCity...Tg-Mures ;)

SOSO:"nu pot sa cred, e la ...BOLOBOK? :lol:"

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 10th, 2013, 10:20 am 

abunea wrote:
Sa o stapanesti sanatos! Cred ca a fost model de anglia, dupa stopuri. Chiar daca ti-a spus ca a schimbat el distributie, etc e bine sa fii sigur si sa schimbi tu distributia, toate uleiurile, antigel, lichid frana, etc. Nu poti sa fii sigur. La a mea zicea la fel si cand i-am schimbat distributia am constatat ca nu era chiar noua cureaua, aveau joc intinzatorii, etc. Avea si factura pentru kitul de distributie, insa am zis sa fiu eu sigur si bine am facut. Daca ti se rupe cureaua.....

PS: e mai buna manuala, iti consuma mai putin, in teren poti exploata motorul mai bine, e mai usor de intretinut, etc. O sa mai vezi tu pe parcurs.

sa o stapanesti sanatos si sa te duca multi km, apropo @abunea poate sa fie model de Olanda nu neaparat de Anglia, dar nu imi dau seama din poza daca antena e pe stanga sau dreapta, aia e singura pe care nu o schimba nimeni... nu merita.

tel:0726306790 - Laurentiu

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 10th, 2013, 6:42 pm 

Salut,
Multumesc pentru urari si intampinare.
Sper sa ajung si eu la un nivel tehnic si de echipare al masinii, astfel incat sa pot participa la intalnirile voastre, pe care de mult le "visez".
Toate bune!

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 10th, 2013, 6:50 pm 

Faina masinuta sa o stapanesti sanatos.

Asa cum zicea Dan esti aproape de SOSO si te-ai scos la capitorul "tema pentru acasa".
Acum ca ai bolidul in curte pune si citeste bine acest forum ca urmeaza munca multa.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 12th, 2013, 6:34 pm 

Salutare !

Frumoasa masina, Sa te interesezi de anvelope la Reghin la intrare (de acolo am luat MT-uri) sau in Corunca dupa Auto Top aveau ceva gume bune, chiar si Simex-uri.

Sa o echipezi , dupa care putem sa iesim, eu cu Alex Maior, un alt posesor de Vitara de aici iesim destul de des pe la diverse plimbari.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 13th, 2013, 10:25 am 

Mimi95 wrote:
Salutare !

Frumoasa masina, Sa te interesezi de anvelope la Reghin la intrare (de acolo am luat MT-uri) sau in Corunca dupa Auto Top aveau ceva gume bune, chiar si Simex-uri.

Sa o echipezi , dupa care putem sa iesim, eu cu Alex Maior, un alt posesor de Vitara de aici iesim destul de des pe la diverse plimbari.

Salut,
Cu cea mai mare placere....multumesc de sfaturile utile in ceea ce priveste achizitionarea anvelopelor.
Mai intai, o sa o inmatriculez,(ITP 2015) dupa care masina va intra intr-o revizie pentru schimbarea consumabilelor, verificarea directiei si a franelor.ETC...asa ca fapt divers, de curiozitatea mare pe care am avut-o si datorita fericirii, am uitat timp de doua zile becul din plafoniera aprins, ocazie cu care bateria s-a "dus"...:)

Referitor la anvelope, in cartea de identitate sunt trecute doua marimi, 195/r15,(80?) respectiv 205/70/R15.
Acum vine intrebarea mea, nascuta din nestinta...anume: mie nu imi place la masina faptul ca rotile sunt "sub ea", le vreau umpicut mai iesite. Am inteles ca se vor adauga flanse.
Apoi o vreau ceva mai ridicata. Am citit si despre acele kit-uri de inaltare.
Acum vine intrebarea: ce anvelope se vor potrivii mai bine, dupa aceste operatiuni?

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 13th, 2013, 1:48 pm 
Administrator

Dimensiunea ideala (dupa mine, poate si dupa altii) e 235/75/R15.

Profile  
Reply with quote  
 Post Posted: December 13th, 2013, 8:56 pm 

Nasol este ca decizia trebuie sa fie a ta si numai a ta si trebuie sa sti ce o sa faci cu masina in viitor.
Si eu am mers pe 235/75/R15, SL 5cm, BL 3cm dar asta nu inseamna ca este variant buna pentru tine.
La ce fac eu este ok si-s multumit.

Este iarna, ai ce citi aici pe indelete si pana in primavera te decizi.

Profile  
Reply with quote  

Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

Board index » Masina mea Suzuki » Vitara